Drejtori i OBSH-së: Pandemia nuk do të mbarojë askund derisa të mbarojë kudo

vull

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se pavarësisht nga një rënie në numrin e infeksioneve të koronavirusit dhe vdekjeve në nivel global, dhe më shumë vaksinimesh në vende të caktuara, pandemia nuk ka mbaruar.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Gebrejesus tha në një konferencë në Gjenevë se kishte pasur një rënie të dukshme të vdekjeve dhe sëmundjeve për javën e dytë me radhë, por paralajmëroi se vendet e pasura po rriteshin të vetëdijshme se pandemia kishte mbaruar sepse shumë ishin vaksinuar. situata në botë është serioze.

“Pandemia Covid 19 nuk ka mbaruar kurrë dhe nuk do të mbarojë askund derisa të mbarojë kudo,” tha drejtori i OBSH.

Tedros paralajmëron se variante të reja, sisteme të dobëta shëndetësore, gjysma e masave të mbrojtjes dhe mungesa e pajisjeve mjekësore dhe vaksinave po përkeqësojnë situatën në vendet e varfëra. Kjo, shpjegon ai, komprometon furnizimin e vaksinave në nivel global dhe nënvizon se programi Kovacs së shpejti do të mbarojë nga vaksinat.

Programi i shpërndarjes së vaksinave në vendet e varfra mbështetej në vaksinat nga Instituti i Serumit në Indi, i cili prodhon vaksinën Astrazeneka. Por shumë nga këto vaksina nuk do të dalin nga India sepse ato janë të nevojshme nga njerëzit atje që po luftojnë virusin.

Shefi i OBSH paralajmëroi se Kovacs do të kishte 190 milion doza më pak sesa ishte planifikuar deri në fund të Qershorit dhe se 65 milion doza ishin dorëzuar në 124 vende deri më tani. Por Kovacs ende varet nga vendet donatore dhe prodhuesit e vaksinave për të përmbushur detyrimet e tyre.

Next Post

12 pacientë të rinj u shtruan në spital në qendrat kovid në Shkup

Në 24 orët e kaluara, 12 pacientë të rinj janë shtruar në spital në qendrat kovid në Shkup për shkak të ndërlikimeve të koronavirusit. Një total prej 193 personash  për Covid-19 po trajtohen në pavijonet e sëmundjeve infektive në kryeqytet. Nuk ka pasur pranime në 24 orët e fundit në […]

Subscribe US Now