Emri i saj i vërtetë NUK ishte Madeleine Albright, pakkush e dinte emrin e saj

vull

Ish-sekretarja e shtetit të Shteteve të Bashkuara, Madeleine Albright, ka vdekur sot në shtetin e Maine në moshën 84-vjeçare.

Edhe pse biografia e saj njihet në mbarë botën, pakkush e dinte emrin e saj të vërtetë.

Albright ka lindur më 15 maj 1937 në Pragë si Marie Jana Korbelova.

Emri “Madeleine” është një version francez i pseudonimit çek “Madeleine” që i është dhënë nga gjyshja e saj. Albright zyrtarisht mori një emër të ri kur shkoi në shkollë në Zvicër.

Ajo emigroi në Shtetet e Bashkuara nga Çekosllovakia me familjen e saj në vitin 1948. Ajo u bë shtetase amerikane në vitin 1957 dhe pasi u diplomua në maj 1959, u martua me gazetarin e Çikagos, Joseph Albright.

Ai kishte tre vajza me të – Anne, Ellis dhe Katie.

Next Post

Cross zbulon se si duhej të përfundonte natën pas përmbytjes në El Clkosico: Unë isha ulur atje me Pique dhe Alba…

Real Madridi u mposht dhe pësoi një humbje të rëndë 4-0 nga Barcelona në derbin e së dielës në kompeticionin më të fortë të futbollit spanjoll.   “Mbretërit” ishin të pafuqishëm, pa përgjigje dhe vunë re një rezultat negativ që mund të ishte edhe më i lartë nëse lojtarët mysafirë […]

Subscribe US Now