Finlanda ndalon fluturimet nga Shkupi deri më 29 gusht

vull

Finlanda pezullon fluturimet nga Maqedonia Veriore deri më 29 gusht për shkak të rritjes së numrit të udhëtarëve të infektuar Covid-19 që vijnë nga vendi në periudhën e fundit.

Pezullimi i fluturimit vjen dy ditë pasi 17 pasagjerët e tjerë që mbërritën në një fluturim Wizz Air nga Shkupi për në Turku të martën u testuan pozitive për Covid-19. Gjithsej 113 nga 127 pasagjerët në aeroplan u testuan, dhe të gjithë u karantinë.

Në katër fluturimet e fundit nga Shkupi në Turku janë regjistruar gjithsej 60 raste të koronavirusit.

Në fluturimin e parë në 8 gusht, pas testimit vullnetar të të gjithë atyre që mbërritën nga Shkupi, 26 persona ishin pozitivë, në të dytin më 11 gusht, pesë, dhe më 18 gusht, 12 të tjerë.

Shumica e pasagjerëve në katër verë kishin pasaporta në Kosovë dhe Finlandë. Megjithëse shtetasit maqedonas nuk janë ndër pasagjerët e infektuar, autoritetet finlandeze e kanë klasifikuar Maqedoninë Veriore si një vend me rrezikshmëri të lartë, për shkak të numrit të madh të rasteve Covid-19.

Next Post

KUSH JANË KATËR MINISTRAT GRA NË QEVERINË E RE?

Sipas drejtuesit të LSDM-së dhe Kryeministrit të ardhshëm, Zoran Zaev, në qeverinë e re, në vend të 26, si më parë, do të ketë 19 ministra ose shtatë më pak. Katër gratë që do të jenë ministra në qeverinë e re janë: Jagoda Shahpanska – Ministre e Punës dhe Politikës […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: