Johnson: Putin është një kriminel lufte

vull

Kryeministri britanik Boris Johnson e quajti sot presidentin rus Vladimir Putin një kriminel lufte dhe i bëri thirrje OKB-së që të dënojë pushtimin rus në Ukrainë. Komentet e tij në Parlament shkaktuan duartrokitje nga ambasadori aktual i Ukrainës.

Shumë deputetë ishin veshur blu dhe të verdhë.

“Ajo që ne kemi parë tashmë nga regjimi i Vladimir Putin, në përdorimin e municioneve që ata tashmë kanë hedhur ndaj civilëve të pafajshëm, për mendimin tim kualifikohet plotësisht si një krim lufte,” tha Johnson.

Ministrat britanikë paralajmërojnë se Putini, miqtë dhe komandantët e tij mund të përballen me ndjekjen penale para Gjykatës Ndërkombëtare Penale në Hagë, e cila tashmë ka nisur një hetim për pushtimin.

Përpara votimit të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, Johnson shtoi: “Ne i bëjmë thirrje çdo kombi që të bashkohet me ne për të dënuar Rusinë dhe për t’i bërë thirrje Putinit të kthejë tanket e tij”.

Johnson paralajmëroi për sanksione shtesë nëse ofensiva vazhdon, duke i bërë jehonë sloganit të ri me tre fjalë: “Putini duhet të bjerë”.

– Me heroizmin e popullit të Ukrainës… dhe unitetin e Perëndimit, nuk kam dyshim se ai do të bjerë dhe ne do të jemi në gjendje ta mbrojmë Ukrainën.

Next Post

Everton mbështeti futbollistin e tij i cili ju bëri thirrje rusëve: "Ne ndalojmë menjëherë bashkëpunimin me ta"

Pasi anëtari i tyre dhe anëtari i kombëtares ukrainase të futbollit Vitaly Mikolenko ngriti zërin kundër pushtimit rus të Ukrainës, Everton vendosi të pezullojë bashkëpunimin me kompanitë ruse. “Të gjithë në Everton janë të tronditur dhe të pikëlluar nga ngjarjet e tmerrshme në Ukrainë. Ne të gjithë i japim mbështetjen tonë të […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: