Josep Borej do të mbërrijë në BeH javën e ardhshme

vull

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Përbashkët të Jashtme dhe Siguri të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, javën e ardhshme duhet të arrijë në Bosnje dhe Hercegovinë, shkruan Politički.ba.

Vizita e shefes së diplomacisë evropiane është e lidhur edhe me aktivitetet e komunitetit ndërkombëtar për arritjen e një marrëveshjeje për reformën zgjedhore në vendin tonë. Megjithatë, fokusi i vizitës së Borelj do të jetë në marrëdhëniet midis BiH dhe Bashkimit Evropian, si dhe situatën e sigurisë në rajon.

Borelj është planifikuar të mbërrijë në kryeqytetin e Bosnje-Hercegovinës të mërkurën. Pas Sarajevës, ai duhet të vizitojë Shkupin dhe Tiranën, shkruan Politički.

Next Post

Trupat e EUFOR-it po patrullojnë në Brcko

Me një përforcim prej 500 vetësh, ky formacion tani ka pak më shumë se 1000 trupa në dispozicion në Bosnje dhe Hercegovinë. Të paktën 15 paqeruajtës të Bashkimit Evropian (EUFOR) po patrullojnë rrethin e Brckos . Sipas lexuesve, një duzinë automjetesh EUFOR ishin parkuar në zonën e Klanac. Me një përforcim […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: