Kalaja në një luginë të vilave: Fshati simpatik rumun i krijuar si një pushim përrallor

vull

Ajo është e famshme për pamjen e saj unike që i ngjan shtëpive përrallore, dhe natyra përreth që e bën luginën të duket shumë e gjelbër, malet dhe murmurima e lumit e bëjnë atë vetëm më mbresëlënëse dhe harmonike.

 

Nëse rruga të çon nga Timisoara në Brasov ose Bukuresht, atëherë duhet të bësh një pushim në Castelul de Lut Valea Zanelor – nuk do të pendohesh.

Emri i saj përkthehet si “Kalaja e Argjilës në Luginën e Vilave”.

 

 

 

Isshtë një eko-fshat dhe një kështjellë e vogël e vendosur në luginën rumune në rajonin e famshëm të Transilvanisë jo shumë larg lumit. Sapo të shihni fotot nga atje, nuk do t’i harroni kurrë.

Isshtë bërë me argjilë dhe rërë, dhe me formën e saj të kujton shtëpitë e hobbit ose ato që shohim në përralla.

Edhe pse duket si një kujtim nga e kaluara, historia e saj nuk është e gjatë. Gjegjësisht, ai u themelua nga një familje rumune e cila ishte e mbingopur me mbingarkesë të qytetit.

 

 

 

Ata gjetën frymëzim tek fëmija i tyre, por edhe tek natyra e bukur që rrethon atë vend. Gjithçka filloi në vitin 2015 dhe ata e mbajnë sekretin e ngritjes së pallatit për vete.

Pallati ka një kat përdhes dhe katin e parë, dhjetë dhoma, dy kulla dhe madje 50 dritare.

Pjesa e jashtme është shndërruar në një tarracë ku shërbehet ushqimi, dhe ka disa dyqane suveniresh aty pranë.

 

 

Next Post

Zaev vizitë në Pustec/ Flet dhe për konfliktin me Bullgarinë për gjuhën dhe etninë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev ka vizituar shkollën e Pusteci ku jeton minoriteti Maqedonas, ndërsa ka komentuar jo vetëm rrugëtimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për në BE por edhe marrëdhënien  me Bullgarinë. “Shume rruge Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kane te përbashkëta, po ashtu edhe […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: