Kuleba dhe Lavrov mbërritën në Antalia për bisedime

vull

Ministrat e jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës kanë mbërritur në Turqi për bisedime të drejtpërdrejta të planifikuara për mëngjesin e sotëm, thanë zyrtarët. Ky do të jetë kontakti i parë i nivelit të lartë midis dy palëve që kur Moska filloi një pushtim të Ukrainës fqinje.

Zyrtarët nga Kievi dhe Moska kanë mbajtur disa raunde diskutimesh në Bjellorusi, por takimi në qytetin jugor të Antalias shënon herën e parë që Rusia dërgon një ministër për të diskutuar krizën.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmitry Kuleba zbarkoi në Antalia për bisedime “që Rusia t’i japë fund armiqësive dhe t’i japë fund luftës kundër Ukrainës”, tha mbrëmë në Twitter zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Oleg Nikolenko. Në bisedime mbërriti gjithashtu homologu i tij rus Sergei Lavrov, tha një zyrtar turk.

Dialogu midis Kievit dhe Moskës deri më tani ka çuar në disa armëpushim lokal dhe korridore humanitare për evakuimin e banorëve, por Rusia është akuzuar për shkelje të këtyre marrëveshjeve.

Kuleba konfirmoi në një video në Facebook se ai do të udhëtonte në Turqi për bisedime, por tha se pritjet e tij ishin “të kufizuara” pasi Rusia vazhdonte fushatën e saj brutale për të bombarduar dhe rrethuar qytetet e mëdha. Ai shtoi se suksesi i bisedimeve do të varet nga “nën cilat udhëzime dhe direktiva është Lavrov” nga Kremlini. “Nuk kam shpresa të mëdha për ta, por do të përpiqemi të marrim maksimumin nga bisedimet me përgatitje efektive”, tha ai.

Next Post

Sllaveski: Kovaçevski propozoi një model të komplikuar që nuk garanton ulje të çmimit të karburantit

Norma vjetore e inflacionit në Maqedoni në shkurt arriti në rreth 8%. Edhe më shqetësues është fakti se për vetëm 28 ditë në shkurt të këtij viti çmimet janë rritur për mbi 1%, tha në konferencën e sotme për media, Trajko Sllaveski, anëtar i KE-së së VMRO-DPMNE-së. Më poshtë teksti dhe […]

Subscribe US Now