McDonald’s mbyll të gjitha restorantet në Rusi

vull

McDonald’s po mbyll përkohësisht 850 restorantet e tij në të gjithë Rusinë.

Rrjeti i ushqimeve të shpejta po gëzon një popullaritet të madh në Rusi dhe do të jetë i fundit në listën e kompanive perëndimore që të paktën pezullojnë përkohësisht punën në territorin rus pas pushtimit që ky vend nisi në Ukrainë.

Megjithatë, pavarësisht mbylljes së restoranteve, McDonald’s tregoi se do të vazhdojë të paguajë pagat e rreth 62,000 punonjësve të saj.

McDonald’s, së bashku me Coca-Cola dhe Pepsi, kanë qenë nën presion të madh për të mbyllur operacionet në Rusi.

Kompania vendosi të ndjekë hapin pasi pronari i KFC tha më parë se po i ndalonte investimet e nisura në Rusi, edhe pse për momentin nuk ka konfirmim nëse do të mbyllin restorantet tashmë të hapura.

Adidas, Calvin Klein dhe Tommy Hilfiger janë ndër kompanitë dhe markat më të fundit që kanë njoftuar ndërprerjen e operimeve në Rusi.

Next Post

Apple iPhone SE (2022) është këtu - një çip i fuqishëm, 5G dhe një çmim prej 429 dollarë

Modelet e Apple iPhone kanë një reputacion se janë mjaft të shtrenjta. Me përjashtim të një modeli, i cili ka shenjën SE në emër. Modeli i gjeneratës së tretë iPhone SE sapo është prezantuar. Dy vjet pasi patëm një shans për të parë iPhone SE të mëparshëm, vjen gjenerata e tretë e […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: