Mianmar pret protestat e para në rrugë pas grusht shtetit ushtarak (VIDEO)

vull

Ushtria ka urdhëruar një bllokim të përkohshëm të Facebook, i cili është shumë i popullarizuar në vendin me 54 milion banorë dhe i cili është përmbytur me video të protestave anti-shtetrrethimit.

Mizma TV filmoi dhe tregoi kryesisht të rinj në Shkollën e Mjekësisë Mandalay që protestonin kundër grushtit të shtetit ushtarak.

Duke iu drejtuar me anë të megafonit, udhëheqësit e protestës bënë thirrje për një qeveri demokratike. Sipas informacionit jozyrtar, të paktën tre protestues janë arrestuar.

Postimet dhe hashtagët që bëjnë thirrje për mosbindje civile u bënë virale të hënën pas grushtit të shtetit.

Banorët e Yangon City shënuan fillimin e ndalimit të ditës duke trokitur në tenxhere në ballkone dhe dritare të Martën, me shumë shoferë që i mbështesnin ato me brirët e makinave.

Next Post

Bastisje në Manastir, gjendet marihuanë dhe municion

Më datën 04.01.2021 në ora 11:30 minuta në Manastir nga ana e nëpunësve policorë të SPB Manastir është arrestuar M.Z. (24) nga Manastiri. Pas marrjes paraprake të urdhërit gjyqësor dhe pas bastisjes së kryer në shtëpinë dhe ambientet ndihmëse janë gjetur dhe sekuestruar marihuanë dhe fara, kurse nga babai i […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: