Nuk ka dimër në Grenlandë

vull
0 0
Read Time:54 Second

Në ditët e mëparshme Grenlanda kishte temperatura 20 deri në 30 gradë mbi mesataren për këtë periudhë të vitit dhe në shumë vende ishin mbi zero, njoftoi Instituti Meteorologjik Danez.

Temperatura në kryeqytetin Nuke më 20 dhjetor ishte 13 gradë Celsius dhe në këtë periudhë të vitit temperatura mesatare është minus 5.3 gradë.

Në veri të kësaj, në Kanak, merkuri u rrit në 8.3 gradë dhe temperatura e zakonshme për këtë kohë është minus 20.1 gradë”, thuhet në deklaratë, transmeton Hina.

Theksohet se një nga arsyet e rritjes së temperaturave është fenomeni meteorologjik “tharëse”, era e ngrohtë që fryn mjaft shpesh në Grenlandë.

Gjatë verës, një valë e nxehtë me temperatura që ishin më shumë se dhjetë gradë më të larta se zakonisht shkaktoi një shkrirje masive të shtresave të akullit në Grenlandë.

Çdo ditë regjistrohen humbje prej tetë miliardë tonësh akull, që është dyfishi i ritmit mesatar gjatë verës.

Më 14 gusht të këtij viti, ra shi në majë të pikës më të lartë të Grenlandës, 3216 metra, gjë që nuk ka ndodhur kurrë më parë.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next Post

“Sense Resto Lounge” bëri 1 vjeç, si u kthye në lokalin më të frekuentuar në kryeqytetin shqiptar!

Teksa fundi i vitit 2021 po vjen, Koha News nuk hedh një vështrim të përgjithshëm mbi fushën e artit dhe shoubiz, por edhe në atë të biznesit dhe ndikimit që ky i fundit ka në shoqërinë Shqiptare. Në radarin tonë kësaj rradhe është evidentuar lehtësisht Sense Resto Lounge, një nga […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: