Pagoi një gjobë prej 1.000 euro për budallallëk të madh!

vull

Një turist francez u desh të paguante një gjobë prej 1.000 eurosh pasi u përpoq të merrte më shumë se dy kilogramë rërë lokale nga ishulli i Sardenjës në bagazhet e tij. Burri pa emër u ndalua në Aeroportin Cagliari Elmas në 1 Shtator pasi shishet plot rërë u gjetën në zotërim të tij, raporton CNN.

Rërat e bardha të ishullit italian janë të mbrojtura me ligj, dhe turistët përballen me gjoba dhe madje edhe burgime për vjedhje nga plazhet lokale.

Në vitin 2017, një ligj lokal u prezantua në Sardenjë, i cili ndalon heqjen e rërës nga plazhet atje. Sanksionet për shkeljen e këtij ligji variojnë nga 500 deri në 3,000 euro, në varësi të sasisë së rërës ose vendit ku është vjedhur. Ligji u prezantua ndërsa incidentet u bënë më të shpeshta dhe më problematike. Vitin e kaluar, policia gjeti një faqe në internet që shiste rërë plazhi si një suvenir.

Vitin e kaluar, policia kapi 40 kg rërë nga një çift francez që vizitoi ishullin. Një turist britanik u gjobit me më shumë se 1,000 euro në 2018 kur autoritetet gjetën rërë nga një plazh afër qytetit verior të Olbia.

Next Post

Themelohet Liga Unike në basketboll Shqipëri-Kosovë

Ditë historike për basketbollin dhe sportin e Kosovës dhe Shqipërisë. Kjo për faktin se sonte në Tiranë është nënshkruar marrëveshja e bashkëpunimit për themelimin e Ligës Unike të Basketbollit Shqipëri-Kosovë. Marrëveshja u nënshkrua nga kryetarët e federatave përkatëse të basketbollit të Kosovës dhe Shqipërisë, Arben Fetahu, Kryetar i Federatës së […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: