Përleshje masive në Parlamentin e Ukrainës (VIDEO)

vull

Gjatë shqyrtimit të ndryshimeve në projektligjin për reformën e Këshillit Kombëtar për Televizionin dhe Çështjet e Radios në Rada Verkhovna të Ukrainës, pati një debat midis deputetëve, sipas mediave ukrainase.

Lufta filloi pas deklaratës së deputetit nga partia në pushtet, Nikita Poturajev, i cili tha se ishte e nevojshme të “pushkatohej” fraksioni “Platforma e Opozitës – për jetën”.

“Ata pyetën këtu se kur do të mbaronte epoka e varfërisë. “Do të mbarojë kur rebelët të drejtojnë këtë fraksion (‘Platforma e Opozitës – për jetën’), pasuria totale e së cilës mund të matet nga buxheti vjetor i Ukrainës dhe të pushkatohet,” tha ai. Kjo shkaktoi një luftë midis përfaqësuesve të opozitës dhe partisë së Zelenskit, raportojnë agjencitë.

Pas një pauzë të shkurtër, Poturayev kërkoi falje, duke thënë fjalët e tij “nuk ishin një thirrje për dhunë dhe askush në sallë nuk meriton shtypje”.

Nga ana e tij, kryetari i parlamentit Dmitry Razumkov u bëri thirrje të gjithëve që të jenë tolerantë dhe të përmbajtur në deklaratat e tyre.

Pas kësaj, fraksioni i partisë “Platforma e Opozitës – për jetën” kërkoi që Poturayev të hiqet nga pozicioni i kreut të Komitetit për Politikën Humanitare dhe të Informacionit.

 

Next Post

Kryetari Dehari: Greshica me rrugë, për fjalën e dhënë!

Puna për mirëqenien e qytetarëve të komunës së Kërçovës, po vazhdon çdo ditë, në çdo cep të komunës nga kryetari i saj, Fatmir Dehari. Sot, kryetari Dehari ishte në fshatin Greshnicë, nga ku promovoi punën e jashtëzakonshme që po bëhet në infrastrukturën e këtij lokaliteti. Për punën në këtë fshat, […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: