Përmbytjet dhe dëborë në veri të Italisë, shpallet “alarm i kuq”

vull

Reshjet e mëdha të shiut shkaktuan përmbytje në Italinë veriore të dielën, duke shkaktuar një “alarm të kuq” në pjesë të Venetos, Furlania dhe provincës së Bolzanos.

Në vetëm disa orë, zjarrfikësit kryen më shumë se 400 ndërhyrje emergjente në Veneto.

“Për shkak të rrezikut të rrëshqitjeve të tokës dhe ortekëve, unë i nxis të gjithë të shmangin shkuarjen në zonën Belluno,” i tha agjensisë së lajmeve Ansa guvernatori rajonal i Venetos, Luca Zaia.

Lumi Panaro u derdh në Modena në Emilia-Romagna dhe banorët në disa zona u evakuuan.

Banorët e atyre zonave u thirrën të strehoheshin në katet më të larta të shtëpive dhe përforcimet e zjarrfikësve arritën nga Toskana dhe Piemonte.

Trafiku hekurudhor midis Bolzano dhe kalimit Brenner në kufirin me Austrinë, ku po binte bora e madhe, u ndërpre për shkak të rrezikut të ortekëve dhe rënies së gurëve dhe pemëve, dhe autostrada A22 midis Vipiten dhe Brenner u mbyll.

Next Post

Papa Françesku do të vizitojë Irakun vitin e ardhshëm

Papa Françesku do të vizitojë Irakun vitin e ardhshëm midis 5 dhe 8 mars, njoftoi Vatikani. Papa do të vizitojë pesë qytete, duke përfshirë Bagdadin, Erbil dhe Mosul. Kjo është vizita e parë e papës në Irak, njoftoi Reuters. Itinerari do të shpallet në kohën e duhur dhe do të marrë […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: