Polonia do të vendosë një gjendje të jashtëzakonshme në kufirin me Bjellorusinë për shkak të emigrantëve

vull

Ligji për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme në kufirin me Bjellorusinë është në pritje të nënshkrimit të Presidentit polak Andrzej Duda dhe autoritetet polake duan që ligji të ndalojë fluksin e madh të emigrantëve nga vendi fqinj.

Duda njoftoi se do të shqyrtonte tërësisht vendimin e qeverisë dhe do të shpallte të tijin së shpejti, pasi kryeministri Mateusz Morawiecki konfirmoi të martën se masa ishte në tryezën e Duda.

Në Poloni, gjendja e jashtëzakonshme hyn në fuqi menjëherë pas nënshkrimit të presidencës. Sidoqoftë, presidenti duhet ta paraqesë urdhëresën në parlament, i cili mund ta revokojë atë brenda 48 orëve.

 

 

Next Post

Moti me diell dhe vranësira mesatare, pasdite me reshje shiu

Moti sot do të jetë me diell dhe me vranësira mesatare, pasdite kryesisht në pjesët veriore vranësira do të rritet dhe do të ketë paraqitje të shiut të shkurtër të rrëmbyeshëm dhe bubullima të rralla. Do të fryj erë mesatare, ndërsa përgjatë Vardarit përkohësisht erë e përforcuar nga drejtimi veriperëndimor. […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: