Protesta në disa qytete braziliane kundër masave kufizuese të udhëtimit

vull

Në qytetet e mëdha të Brazilit, qindra njerëz bllokuan trafikun në shenjë proteste ndaj masave të izolimit të futura për të luftuar pandeminë e koronavirusit, i cili kundërshtohet gjithashtu nga Presidenti Jair Bolsonaro, transmeton KohaNews.


Protestuesit në kamionë, makina dhe motoçikleta u fishkëlluan në rrugët e Rio de Janeiro, Sao Paulo dhe Brazilit dje, duke kërkuar që qeveritarët të japin dorëheqjen ndaj masave që kanë mbyllur shumë biznese për javë të tëra.

Presidenti Bolsonaro ka qenë një kritik i zëshëm i masave shtëpi më shtëpi, duke thënë se dëmi ekonomik mund të jetë më i keq se vetë sëmundja.

Protestat erdhën një ditë pasi Bolsonaro shkarkoi ministrin e shëndetësisë, i cili po bënte presion për zbatimin e vazhdueshëm të masave të izolimit./KohaNews

Next Post

Pensionet do të paguhen nga 27 deri në 30 Prill, në varësi të masës së pensionit

Bizneset përmes degëve dhe degëve të bankave këshillohen të sigurojnë pagesa në para të pensioneve për klientët që nuk përdorin karta, në katër grupe. Pensionet, siç vendoset nga Qeveria, do të paguhen sipas orarit sipas masës së pensionit: – Të hënën, më 27 Prill 2020, pagesa e pensioneve deri në […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: