Qeveria Skoceze ka njoftuar një propozim-ligj të ri për një referendum të dytë të pavarësisë

vull

Partia Kombëtare Skoceze ka thënë se do të përpiqet të miratojë propozim-ligjin nëse zgjedhjet e majit sjellin mjaft deputetë pro pavarësisë.

Konservatorët, Laburistët dhe Liberal Demokratët e kundërshtojnë atë dhe thonë se Skocia duhet të përqendrohet në rikuperimin e krizës shëndetësore sesa të grindet mbi Kushtetutën .

Ligji i propozuar adreson të njëjtën pyetje si në referendumin e vitit 2014: “A duhet të jetë Skocia një shtet i pavarur?” – Ju mund të përgjigjeni “po” dhe “jo”. Por Komisioni i Pavarur i Zgjedhjeve do të shqyrtojë formulimin e çështjes sapo ligji të paraqitet zyrtarisht në parlament. Data e referendumit të dytë do të vendoset nga eurodeputetët.

Skocezët refuzuan pavarësinë në një referendum të vitit 2014, por Brexit dhe lufta e qeverisë britanike kundër koronavirusit kanë rritur mbështetjen për shkëputjen, me shumicën e sondazheve të opinioneve që tregojnë një shumicë në favor të shkëputjes nga Britania.

Zgjedhjet për Parlamentin Skocez janë planifikuar për në maj 2021 .

Next Post

Grubi takon Metën në presidencë

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie midis bashkësive, z. Artan Grubi gjatë vizitës në Tiranë është pritur në takim nga presidenti Ilir Meta. Rruga e integrimit të përbashkët i Shkupit dhe Tiranë drejtë Bashkimit Europian ishte një nga pikat e bisedës mes Grubit dhe Metës, duke […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: