Qyteti që preket nga dy dete, aty është një nga plazhet më të bukura evropiane

vull

Fethiye është në një vend ideal, dhe për shkak se ka dalje në Mesdhe dhe në Detin Egje, është jashtëzakonisht tërheqës.

Aty pranë është një nga plazhet më të bukura në planetin Tokë.

Në krye të listës së plazheve më të bukura në botë është Plazhi Oludeniz, i cili shtrihet për rreth tre kilometra.

Kjo është arsyeja pse shumë turistë vendosin të kalojnë verën e tyre në vendin Fethiye, i cili mbikëqyr si Egjeun dhe Mesdheun.

Plazhi mund të arrihet me autobus lokal. Oludeniz është një plazh që njihet gjithashtu për kreshtën që ndodhet në njërën nga skajet e saj.

Vera të kujtohet

Përveç mbetjeve të fortesës, të cilat u ndërtuan në këtë zonë gjatë shekullit të 15-të nga kalorësit e Rodosit, Fethiye është i njohur gjithashtu për monumentet e shumta nga koha e Helenizmit, por edhe për sundimtarët Romakë.

Përveç kësaj, ky vendpushim vizitohet nga një numër në rritje i turistëve çdo vit, ndoshta për shkak të plazheve që nuk janë vetëm më të bukurat në Turqi, por në të gjithë Mesdheun.

Aeroporti më i afërt është rreth 60 km larg.

Fethiye konsiderohet një vend i shkëlqyeshëm për entuziastët e paragliding pasi ka kushte të favorshme moti për të. Klima në qytet është e këndshme dhe sezoni zgjat shumë …

Next Post

Propozimi që trajtimi në spitalet private të kushtojë nga 40 deri në 305 mijë denarë - njoftoi ministri Filipçe

Sot, Qeveria do të propozojë trajtimin e pacientëve pozitivë në spitalet private në Maqedoni që varion nga 40,000 deri në 305,000 denarë, njoftoi në profilin e tij në Facebook Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe. Siç shkruan Filipce, sot në seancën e Qeverisë është Ligji për Kujdesin Shëndetësor, ndryshimet e të cilit […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: