Raportohet se është arritur marrëveshja e parë në bisedimet Rusi – Ukrainë

vull

Pas bisedimeve të paqes midis zyrtarëve rusë dhe ukrainas, të dy palët kanë rënë dakord të ofrojnë korridore humanitare për evakuimin e civilëve.

Një zyrtar ukrainas tha se marrëveshja përfshinte një armëpushim të mundshëm të përkohshëm gjatë evakuimeve, raporton Sky News.

Pala ukrainase tha se nuk mori rezultatet që donte – pasi kishte hyrë në bisedime duke shpresuar për një armëpushim të plotë dhe tërheqje ruse – por kjo mund të sinjalizojë një hap pozitiv.

Zyrtarët kanë rënë dakord të mbajnë së shpejti një raund të tretë bisedimesh.

Next Post

Shaqiri: Shtetet e Bashkuara janë një partner i rëndësishëm në modernizimin e arsimit në vend

Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, sot ka zhvilluar një takim protokollar me ambasadoren e SHBA-së në Maqedoninë e Veriut, Sh.S. Znj. Kate Marie Byrnes, ku u diskutua për aktivitetet aktuale dhe gjendjen e arsimit, thellimin e bashkëpunimit në të gjitha fushat dhe planet e ardhshme për zhvillimin e […]

Subscribe US Now