Roberta Metzola – Presidentja e re e Parlamentit Evropian

vull

Maltezeja Roberta Metzola është zgjedhur Presidentja e re e Parlamentit Evropian (PE). Për të votuan 458 deputetë nga 690 të pranishëm.

Duke pranuar postin, Metzola theksoi se dëshiron që njerëzit të rifitojnë një ndjenjë besimi dhe entuziazmi për projektin europian.

“Në vitet e ardhshme, njerëzit në të gjithë Evropën do të kërkojnë udhëzime dhe udhëzime nga institucioni ynë, ndërsa të tjerët do të vazhdojnë të testojnë kufijtë e vlerave tona demokratike dhe parimeve evropiane.” “Duhet të luftojmë kundër narrativës negative ndaj Bashkimit Europian, i cili pranohet kaq lehtë dhe shpejt”, tha Metzola në fjalimin e tij paszgjedhor.

Ajo mori presidencën e Parlamentit Evropian pasi paraardhësi i saj, David Sassoli, vdiq më 11 janar të këtij viti.

Next Post

Grubi – Abdrakhmanov: Maqedonia e Veriut shembull i respektimit të komuniteteve

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhe marrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ka pritur në takim komisionarin e Lartë të OSBE-së për çështje të minoriteteve, ambasadorin Kairat Abdrakhmanov. Grubi dhe Abdrakhmanov gjatë këtij takimi diskutuan rreth lirive dhe të drejtave të njeriut, për të cilat Republika […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: