Shefi i diplomacisë evropiane konfirmoi: Maqedonia, Mali i Zi dhe Shqipëria me sanksione kundër Rusisë!

vull

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë Josep Borrell thotë se një numër vendesh janë bashkuar me sanksionet e BE kundër Rusisë për arrestimin e liderit të opozitës Alexei Navalny, duke përfshirë Maqedoninë, Malin e Zi dhe Shqipërinë.

Përveç Maqedonisë dhe dy vendeve në rajon, Ukraina, Islanda, Lihtenshtajni dhe Norvegjia janë bashkuar me sanksionet e Bashkimit Evropian kundër Rusisë, informoi shefi i diplomacisë evropiane.

“Këto vende do të sigurojnë që politikat e tyre kombëtare të jenë në përputhje me vendimet e Këshillit.” “Bashkimi Evropian e mirëpret këtë vendim,” tha një deklaratë nga zyra e Borrell.

Next Post

Italia merr vendimin: Karantinë pesë ditore për udhëtarët nga vendet e BE

Italia do të vendosë karantinën e detyrueshme pesë ditë për këdo udhëtar nga vendet e BE. Vendimi u bë i ditur sot nga Ministria e Shëndetësisë në vend. Udhëtarët duhet të jenë testuar për Covid-19 përpara se të largohen nga vendi dhe të bëjnë një provë tjetër pas përfundimit të […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: