Shtetet e Bashkuara: Kapitoli është i sigurt, katër orë pasi mbështetësit e Trump hynë brenda

vull

Zyrtarët amerikanë kanë deklaruar Kapitolin “të sigurt” katër orë pasi mbështetësit e Presidentit Republikan Donald Trump sulmuan një ndërtesë të Kongresit dhe ndërprenë një seancë për të miratuar zgjedhjen e Demokratit Joe Biden si presidenti i ri i Shteteve të Bashkuara.

Policia përdori gaz lotsjellës dhe granata goditëse për të pastruar Kapitolin nga protestuesit pak para hyrjes në fuqi të shtetrrethimit, të njoftuar nga Kryetari i Bashkisë Muriel Bauzar në 18 të mëngjesit me kohën lokale.

Përplasjet filluan midis policisë dhe protestuesve, por pas përdorimit të gazit dhe granatave, turma filloi të shpërndahej.

Dhjetëra mbështetës të Trump shpërthyen kordonin e policisë dhe sulmuan Kapitolin gjatë një takimi të dy dhomave të Kongresit. Senatorët, kongresmenët dhe nënkryetari Mike Pence u evakuuan. Policia thotë se të paktën një person u qëllua për vdekje në ndërtesë dhe të paktën 13 u arrestuan. Pesë copë armë zjarri u konfiskuan gjithashtu.

Next Post

Bush dënon trazirat: Kështu kundërshtohen rezultatet e zgjedhjeve në republikat e bananeve

Ish Presidenti i Shteteve të Bashkuara George W. Bush ka dënuar protestat e dhunshme në Uashington, D.C., dhe tha se kjo është një mënyrë për të kundërshtuar rezultatet e zgjedhjeve në republikat e bananes. “Unë jam i tmerruar nga sjellja e pamatur e disa udhëheqësve politikë që nga zgjedhjet dhe […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: