Sulmohet konsullata amerikane në Erbil? FOTO / VIDEO

vull

Konsullata amerikane në Erbil, një qytet në veriperëndim të Irakut, është sulmuar mbrëmjen e sotme. Erbili është, meqë ra fjala, qendra e pjesës irakiane të Kurdistanit.

Gjegjësisht, sipas raportimeve të mediave, dhjetëra raketa kanë rënë pranë konsullatës. Për momentin është e paqartë se kush i ka lëshuar predha, por pamjet tregojnë raketa duke u përplasur në tokë.

Në rrjetet sociale, Irani përmendet si një “fajtor” i mundshëm, i cili ditët e fundit ka kërcënuar me hakmarrje për shkak të vdekjes së dy oficerëve të Gardës Revolucionare Islamike në sulmin ajror izraelit në Siri.

Next Post

Gjykata penale ndërkombëtare dhe sulmi në Ukrainë

Agresioni rus mbi Ukrainën e vë në pah edhe një herë forcimin e makanizmit për përgjegjësi penale, përkatësisht forcimin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare. Gjykata Penale Ndërkombëtare është një gjykatë e themeluar nga një traktat, “Statuti i Romës”, e cila hyri në fuqi në 1 Korrik, 2002. Shkruan: Agim Nuhiu Gjykata […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: