Talibanët thonë se ata shkatërruan kryengritësit dhe publikuan një video

vull

Talibanët shpallën fitoren mbi lëvizjen e rezistencës në provincën Panjshir.

Kjo krahinë në verilindje të Kabulit është vendi i fundit ku ofrohet ende rezistencë e organizuar ndaj talebanëve. Ditët e fundit, informacione krejtësisht të kundërta për rrjedhën e luftës kanë ardhur. Ndërsa talebanët shpallën vazhdimisht fitoren, kryengritësit thanë se kishin vrarë rreth 1.000 luftëtarë talebanë gjatë fundjavës. Ata kanë raportuar vazhdimisht se mbajnë pika strategjike në luginë. Isshtë gjithashtu e çuditshme që udhëheqësi i tyre përmendi mundësinë e një armëpushimi dhe më pas bëri thirrje për një kryengritje të përgjithshme.

Një video e talibanëve duke ngritur flamurin e tyre tani është shfaqur në mediat sociale. Talebanët dyshohet se shpalosën flamurin para selisë së guvernatorit të provincës. Nuk dihet nëse pamjet janë autentike, por pamjet tregojnë luftëtarë talebanë para një ndërtese me një portret të ish -udhëheqësit të rezistencës.

Por lëvizja e rezistencës raporton se ata janë ende të pranishëm në të gjitha pikat strategjike.

Përveç pamjeve të talibanëve që ngrenë flamurin, një regjistrim audio i Ahmad Massoud, udhëheqësit të lëvizjes së rezistencës që bën thirrje për një kryengritje të përgjithshme të udhëhequr nga NRF, po përhapet gjithashtu në mediat sociale. Përveç kësaj, ai i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar për legjitimimin e sundimit talebanë dhe kështu duke u dhënë atyre rëndësi ushtarake dhe politike.

Në përgjithësi, informacioni plotësisht kontradiktor nga Panjshir errëson pamjen e situatës reale në terren. Talibanët mbajnë pjesën tjetër të vendit, por kjo është një zonë e vështirë për t’u arritur që as sovjetikët nuk mund ta pushtonin në vitet 1980.

Protestat shpërthyen në Kabul

BBC raporton se ka pasur një protestë në Kabul sot, e ndjekur nga të shtënat. Talibanët qëlluan për të shpërndarë protestuesit. Pamjet tregojnë njerëzit që ikin ndërsa në prapavijë dëgjohen të shtëna armësh.

Mijëra protestues marshuan nëpër Kabul, duke kërkuar të drejtat e grave dhe largimin e talebanëve. Protestuesit gjithashtu brohoritën parulla kundër Pakistanit, të cilët ata i fajësojnë për mbështetjen e talebanëve në luftën kundër kryengritësve.

Inglyshtë interesante që protesta vjen një ditë pasi Massoud bëri thirrje për një kryengritje.

 

Next Post

Rregullimi i shëtitores të shtratit të lumit "Shkumbin"

Filluan punimet për rregullimin e shëtirores në të dyja anët e shtratit të lumit Shkumbin në Tetovë, duke filluar prej te ura e bulevardit Industrial e deri tek Mulliri në Çarshi të Epërme, në gjatësi të përgjithshme prej 1.6 km. Ky projekt përfshin rregullimin e shtigjeve për këmbësorë, vendosjen e […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: