Zelanda e Re ka dalë nga recesioni

vull

–  Zelanda e Re është zyrtarisht jashtë pandemisë koronavirus të lidhur me recesionin pasi regjistron rritje rekord prej 14 përqind në tremujorin e tretë, sipas të dhënave zyrtare të lëshuara sot.

Zelanda e Re pa prodhimin e brendshëm bruto (PBB) të binte 11 përqind në tremujorin e dytë, gjatë së cilës ishte kryesisht në karantinë.

Ministri i Financave Grant Robertson tha se kthimi dramatik ishte për shkak të suksesit të Zelandës së Re në luftimin e koronavirusit, i cili ka vetëm 25 vdekje në një vend me pesë milion. –

Rimëkëmbja ekonomike është rezultat i vendimit tonë për të vepruar me forcë dhe shpejt gjatë pandemisë Covid-19. Plani i subvencionimit të pagave mbështeste më shumë se 1.8 milion punëtorë.

“Ne kemi investuar miliarda dollarë në infrastrukturë, trajnime dhe krijimin e vendeve të punës”, tha Ministri Robertson. Sipas Byrosë së Statistikave të Zelandës së Re, shërbimet janë forca lëvizëse pas kësaj rritje të fortë, me një rritje prej 42.8 përqind të shitjeve me pakicë, akomodimit dhe shërbimeve ushqimore ndërsa Zelanda e Re kthehet në jetën pothuajse normale pas abstinencës së suksesshme.

Next Post

Kuman: Barcelona do të kthehet në vendin e tyre të zakonshëm në tabelë

Trajneri i Barcelonës, Ronald Koeman pas fitores së mbrëmshme 2: 1 ndaj Real Sociedad në Kampionatin Spanjoll të Futbollit, tha se ekipi i tij do të kthehet në tryezë, aty ku është e zakonshme për ta. – Me një angazhim dhe lojë të tillë, ne do të kthehemi atje ku […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: