Zidojce Zeitung’: Nuk ka shpresë për të ardhmen evropiane, Shqipëria e Madhe pritet të marr të hov përsëri

vull

Pa shpresë për një të ardhme në BE, planet për Shqipërinë e Madhe do të fitojnë edhe një herë një moment, i cili jo vetëm që do të përfshijë Shqipërinë dhe Kosovën, por edhe Maqedoninë veriore, e cila ka një pakicë të madhe shqiptare, e pohon e përditshmja gjermane Zidojce Zeitung pas mosgatishmërisë nga ana e  Francës dhe disa vende të tjera për të filluar negociatat e pranimit me Shkupin dhe Tiranën, transmeton KohaNews.

Në një artikull të titulluar “Të zhgënjyer”, gazeta thoshte edhe në Bosnjë dhe Hercegovinë, mund të forcohen  forcat centrifugale midis serbëve, kroatëve dhe boshnjakëve raporton agjencia e lajmeve Tanjug.

“Nëse besimi në pranimin në BE zhduket në Ballkan, kërcënimi i kthimit në nacionalizëm dhe, në rastin më të keq, nxitja e konflikteve të vjetra është kërcënuese. Në fund të fundit, perspektiva evropiane është, për shembull, një motiv i shkëlqyeshëm për Serbinë dhe Kosovën për të arritur një marrëveshje “, shkruan e përditshmja gjermane.

Teksti kujton gjithashtu deklaratën e kryeministrit rus Dmitry Medvedev gjatë vizitës së tij në Beograd se vendet e rajonit nuk duhet të detyrohen të zgjedhin midis Perëndimit dhe Lindjes.

Gazeta e interpreton këtë si një përpjekje për lidhje të ngushta me Rusinë si një alternative për Bashkimin Evropian dhe kujton se Turqia dhe Kina po përpiqen të ndikojnë në rajon me investime shumë-miliardë euro./KohaNews

Next Post

Menduh Thaçi i hynë në fshat kryetarit të Lëvizjes Besa, Bilall Kasamit (FOTO)

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi kohëve të fundit është aktivizuar me kryesin e partisë së tij duke bërë ndryshime kadrovike në disa  degë si dhe duke u takuar me simpatizantët dhe anëtarët e tij, transmeton KohaNews. Ditën e sotshme, kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi ka qëndruar në fshatin […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: