Sylejman Selimi intervistohet nga Prokuroria Speciale

vull

Ish-komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sylejman Selimi, është ftuar nga Zyra e Prokurorisë Speciale dhe Dhomat e veçanta (Gjykata Speciale për krime luftë në Kosovë), ka konfirmuar avokati i Selimit, Tomë Gashi, përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook. Ai ka theksuar se Selimi “i […]

Kryeministri Zaev: Siguruam stabilitet të qëndrueshëm, krahë për krahë me aleatët tanë nga NATO, të jemi krenarë!

vull

Kryetari i Qeverisë, Zoran Zaev, me rastin e ratifikimit të Protokollit nga 29-të vendet anëtare, për anëtarësimin e vendit tonë në NATO, dërgoi urim deri tek të gjithë qytetarët. Urimin e përcjellim të plotë: “Kjo është ditë historike e madhe për të gjithë qytetarët tanë. Sot, aleanca më e madhe […]

DIMITROV: Maqedonia në NATO fiton siguri dhe ekonomi më stabile

vull

Si anëtare e plotfuqishme e NATO-s Maqedonia do të bëhet vend më stabil dhe me siguri të përforcuar në vend dhe rajon, ndërsa ratifikimi i protokollit për anëtarësim në Parlamentin grek është punë e përfunduar. Këtë mbrëmë e deklaroi ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, gjatë diskutimit […]

Vazhdon gjykimi për ngjarjet e 27 prillit në Kuvendin e Maqedonisë

vull

Rasti ndodhet në fazën përfundimtare dhe sot pritet që mbrojtja të jap fjalët përfundimtare. Në seancën e kaluar fjalët përfundimtare në më shumë se tre orë i dha avokati i Mitko Çavkovit, Sashko Dukovski. Fjalët përfundimtare do t’i japin edhe avokatët e 16 të akuzuarve tjerë, ndërsa më pas të […]

Ndjekje e drejtpërdrejt e nënshkrimit të protokollit për anëtarësim të vendit tonë në NATO dhe konferencë shtypi e zëdhënësve të Qeverisë, Boshnjakovski dhe Hoxha

vull

Me fillim në ora 11:00 së bashku ti ndjekim zhvillimet në Bruksel ku do të bëhet nënshkrimi i protokollit për anëtarësim të vendit tonë në NATO si dhe deklaratë e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-së, Jens Stoltenberg dhe Ministrit të Punëve të Brendshme, Nikola Dimitrov. Në qendrën e mediave do […]

Sot shkruhet historia për Maqedoninë e Veriut

vull

Aleatët e NATO-s së bashku me ministrin e jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov do të nënshkruajnë protokollin e pranimit, me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Këtë e ka bërë të ditur edhe vet sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, shkruan ksp. Kjo vjen, ku pas mosmarrëveshjeve thuajse prej 3 […]

Ahmeti në intervistën për TVM 2 flet edhe për zgjedhjet presidenciale

vull

Lideri i BDI-së Ahmeti ka folur edhe mbi zgjedhjet presidenciale dhe kandidaturat ndërkohë që ka thënë se për momentin në vend nuk ka rrethana që një shqiptarë të fitojë në zgjedhjet presidenciale. `Pas mbledhjes së fundit të kryesisë qendrore ku u diskutuan shumë çështje e mes tyre edhe zgjedhjet presidenciale, […]

Dauti në Repubikën e Greqisë – takim pune me zëvendës kryetarin e dhomave ekonomike në nivel të Bashkimit Europian, Konstandin Mihalos

vull

Ministri për investime të huaja në Qeverinë e Repuplikës së Maqedonisë,Bardhyl Dauti, më datë 31.11.2019, ishte në udhëtim zyrtar në Republikën e Greqisë ku pati takim pune me kompani të ndryshme potenciale të cilat janë të interesuara të investojnë në Republikën e Maqedonisë. Ministri Dauti gjithashtu u takua edhe me […]

“Freedom House”: Maqedonia në grupin e vendeve pjesërisht të lira

vull

Maqedonia mbetet në grupin e vendeve pjesërisht të lira. Këtë e tregon raporti më i ri I “Freedom House”, i cili vendin e radhit së bashku Ukrainën, Hong Kongun dhe Burkina Fason. Në raportin e titulluar “Demokracia në tërheqje”, Maqedonisë i është dhënë nota 3. Situata nuk është shumë ndryshe […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: