Ambasadori realizoi takim lamtumirës me myftiun e Tetovës, z. Qani Nesimi

vull

Gjatë takimit u konstatua cilësia e dialogut ndërfetar, si dhe përkushtimi i përfaqësuesve fetarë për të ardhmen evropiane të Maqedonisë së Veriut. Ky takim, ishte njëherit edhe rast i volitshëm për të prezantuar fjalimin e fundit të presidentit të Francës, z. Makron, në lidhje me luftën kundër tendencave separatiste dhe […]

Ministri Nuredini vizitoi Parkun kombëtarë të Mavrovës: Diskutohet mbi sfidat e menaxhimit

Blerand Rexhepi

Dje, (09.10.2020), në pritje të zbatimit të debateve të paralajmëruara publike mbi Projektligjin për shpalljen e Malit Sharr për park kombëtar, ministri Naser Nuredini, realizoi një vizitë pune në Parkun Kombëtar të Mavrovës. Ku me drejtorin e PK Mavrovë Samir Ajdini dhe drejtorin e PK të Galiçicës Vasko Paskali, diskutuan […]

Dimitrov:”Rumania ka interes të natyrshëm për integrimin evropian të rajonit e cila ishte lartë në listën e prioriteteve të kryesimit rumun me Këshillin e Unionit për çka jemi mirënjohës”

vull

Sot, Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov, në takim lamtumire priti Ambasadorin e Rumanisë  në Maqedoninë e Veriut, Viorel Stanila. ZKQ Dimitrov: “Rumania ka interes natyror për integrimin evropian të rajonit që ishte lartë në listën e prioriteteve të kryesimit Rumun me Këshillin e Unionit për çka jemi mirënjohës” […]

Zëvendëskryeministri Grubi për ndeshjen: Isha me tanët!

Blerand Rexhepi

Zëvendëskryeministri shqiptar në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut, Artan Grubi, ka thënë se ishte që ndeshja e sontme të përfundonte në kohën e rregullt me rezultat të barabartë dhe që fituesi të përcaktohej nga penaltitë. Në pyetjen se për cilën nga kombëtarët po bënte tifo, ai sonte është përgjigjur: “Isha […]

Drejtori Halili paralajmëron ndërtimin e hekurudhës deri në Aeroportin e Shkupit

Blerand Rexhepi

Drejtori i Ndërmarrjes Publike “Hekurudhat e Maqedonisë – Infrastruktura”, Festim Halili njofton se ky institucion ka aplikuar në IPA3 programën evropiane, që të financohet dhe përgaditet studimi gjithëpërfshirës për ndërtimin e linjës hekurudhore nga stacioni Ilinden deri tek Aeroporti i Shkupit me gjatësi 6.5 km. Do të lehtësohet transferimi i […]

Ministri Shaqiri merr pjesë në takimin e X-të jubilar i Grupit special për RAP (GS-RAP) mes BE dhe RMV

Blerand Rexhepi

Takimi i dhjetë jubilar i Grupit special për RAP (GS-RAP), ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Republikës së Maqedonisë së Veriut. 🤝 ➡️Reforma e administrates publike është prioriteti ynë, dhe në këtë proces theksohet bashkëpunimi me Bashkimin Evropian dhe me SIGMA-në si partnere kyçe. ➡️Bashkë për Administratë efektive, e riorganizuar, transparente dhe […]

AlternAtivA:: Sistemi arsimor në Maqedoninë e Veriut po dështon për shkak të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës

vull

Nëse udhëhiqemi nga thënia popullore se dita e mirë njihet që në mëngjes, i bie të konstatojmë se sistemi arsimor në Republikën e Maqedonisë së Veriut edhe këtë vit ka dështuar. Ministria e Arsimit dhe Shkencës, e drejtuar aktualisht nga kuadër i LSDM-së dhe paraprakisht nga kuadër i BDI-së, vazhdon […]

MMJPH: Vagoni-cisternë me Monomer Vinil Klorur mbërriti i sigurt në Gjermani

vull

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor, kompania Ekocentar 97 SHPKNJ Shkup dhe Inspektorati Shtetëror i Mjedisit Jetësor e informojnë publikun se vagoni-cisternë me Monomer Vinil Klorur ka mbërritur në mënyrë të sigurt në Gjermani dhe pritet djegia e kësaj lënde të rrezikshme. Gjegjësisht, sipas njoftimit të marrë nga kompania […]

Fillon asfaltimi i rrugës Strugë-Qafëthanë

vull

Punime në magjistralen A2, do të asfaltohet rruga Strugë-Qafëthanë. Në magjistralen A2, respektivisht në rrugën Strugë- vendkalimi kufitar Qafëthanë, saktësisht nga pompa e benzinës Okta në drejtim të fshatit Frangovë, N.P. Rrugët e Maqedonisë, në katër ditët e ardhshme do të kryejnë punime në rrugë(asfaltim), njofton LAMM. Lidhja Auto-Moto e […]

Në UT u mbajt Kongresi IV Ndërkombëtar i Materialeve dhe Polimerëve

vull

Universiteti i Tetovës, ishte nikoqir i Kongresit të IV Ndërkombëtar të Materialeve dhe Polimerëve. Ky kongres u zhvillua në bashkëpunim me Universitetin “Çanakale Onsekiz Mart” të Turqisë, Shoqatën e Kimistëve të Turqisë, Shoqatën e Kimistëve të Tunizisë, Shoqatën e Kimistëve dhe Teknologëve nga Maqedonia e Veriut, Universitetin e Tiranës, Universitetin […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: