Grubi: 1.500 vende të reja pune në zonën ekonomike të Tetovës, nga të cilat do të përfitojnë banorët eTetovës dhe rrethinës

vull

Zëvendëskryeministri i parë dhe ministër për Sistem politik dhemarrëdhënie ndërmjet bashkësive, z. Artan Grubi sot ishte i pranishëm nëvendosjen e gur themelit të investimit të ri të kompanisë LEAR dheNORMAK në Zonën teknologjike industriale zhvillimore në Tetovë.Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut qysh në shtator të vitit tëkaluar ka […]

Arifi: 1500 vende të reja të punës në zonën e lirë ekonomike në Tetovë

Blerand Rexhepi

Kompania amerikane Lear Coorporation dhe Normak Investment Group sot në zonën ekonomike të Tetovës promovuan vënien e gurthemelit të fabrikës së re prodhuese nl të cilën planifikohen 1500 vende të reja pune! Në këtë ngjarje përveç kryetarit të BDI Ali Ahmeti ishin prezent edhe Ambasadori norvegjez si dje përfaqësues të […]

Shefi i Diplomacisë Osmani më proaktiv se shumica e ministrave maqedonas

Blerand Rexhepi

Profesori universitar, Marjan Gjurovski, në intervistën e fundit dhënë për tv21 ka theksuar rolin proaktiv të kryediplomatit Bujar Osmani në kryeqendrat e vendeve anëtare të BE-së. Sipas tij, aktivizmi diplomatik i Ministrit Osmani do të kontribuojë edhe në zgjimin e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Gjurovski i ka vlerësuar lartë […]

Destani vazhdon traditën e humanizmit, bën gati kuponat me vlerë dhe bën thirrje të ndihmohen ata në nevojë

Blerand Rexhepi

Njerëzimi dhe sidomos shkenca e mjekësisë po e bën të pamundurën për frenimin e përhapjes dhe luftimin e Covid-19. Përkundër këtyre përpjekjeve, pandemia akoma nuk është tejkaluar, ajo po vazhdon të kërcënojë. Zbulimi i vaksinës dhe imunizimi i popullsisë po na mbush me shpresë dhe besim se së shpejti do […]

UT dhe Universiteti Iowa nga SHBA-ja nënshkruan memorandum bashkëpunimi

vull

Universiteti i Tetovës dhe Universiteti Iowa nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë nënshkruar memorandum bashkëpunimi. Dy universitetet në të ardhmen do bashkëpunojnë në disa fusha si në atë të edukimit, arsimimit, inovacionit, trajnimit dhe hulumtimit shkencor. Po ashtu rëndësi e veçantë do t’i kushtohet edhe shkëmbimit të studentëve dhe […]

Akademi Solemne me rastin e përkujtimit të Ulemave të Tetovës

vull

Njëri nga aktivitetet më të rëndësishme të përbashkëta të Myftinisë dhe Komunës së Tetovës, është edhe Akademia Solemne e mbajtur më 05.05. 2021 (e mërkurë), me rastin e përkujtimit të Ulemave të Tetovës, në sallën e Këshillit Komunal të Tetovës. Programi i këtij manifestimi filloi me leximin e pjesëve nga […]

Elem Turs fillon punimet në qendrën turistike Kopanki në Pelister

Blerand Rexhepi

ELEM TURS SHPKNJ Shkup – Filiali Molika Manastir, sot zyrtarisht filloi aktivitetet për realizimin e Planit dhe Programit për sezonin e ardhshëm turistik dimëror të Ski-Qendrës Kopanki në Pelister, në mënyrë që të përmbushë pritshmëritë e adhuruesve të sporteve dimërore, alpinizmit dhe turizmit malor, si dhe të personave të tjerë […]

Sulmohet fizikisht një i mitur nga Tearca

vull

Mbrëmjen e djeshme në orën 21:30, personi A.E. (67) nga Otushishti i Tetovës në SPB Tetovë ka raportuar se një ditë më herët rreth orës 22.00 në fshatin Tearcë të Tetovës nipi i tij i mitur kishte qenë i sulmuar fizikisht nga një person nga Përshevca. Sipas raportit, sulmuesi gjithashtu […]

Takim i Zëvendëskryetarit Dimitrov me Euro deputetin Andreas Shider

vull

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov sot mbajti takim me Andreas Shider, euro deputet dhe kryesues i Komitetit të Përzier Parlamentar BE- Maqedonia e Veriut, në kuadër të vizitës së tij në vend. Në takim u theksua mirënjohja për mbështetjen e vazhdueshme dhe parimore të Parlamentit Evropian në […]

Zëvendëskryeministri Bytyqi dhe ministri Hoxha vizituan HS Zletovica – Hidrosistemi është burim i rëndësishëm dhe ne po punojmë me përkushtim për të realizuar të gjitha funksionet e mundshme në interes të qytetarëve të rajonit

vull

“Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut është duke punuar vazhdimisht për të përmirësuar kushtet e jetesës së qytetarëve në mbarë vendin, prioriteti ynë kryesor është të inkurajojmë zhvillimin e ekuilibruar rajonal, e për të arritur sukses, duhet punuar në përmirësimin e kushtet themelore për jetë”, tha zëvendëskryeministri i Qeverisë, […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: