Ndjekje e drejtpërdrejt e nënshkrimit të protokollit për anëtarësim të vendit tonë në NATO dhe konferencë shtypi e zëdhënësve të Qeverisë, Boshnjakovski dhe Hoxha

vull

Me fillim në ora 11:00 së bashku ti ndjekim zhvillimet në Bruksel ku do të bëhet nënshkrimi i protokollit për anëtarësim të vendit tonë në NATO si dhe deklaratë e Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-së, Jens Stoltenberg dhe Ministrit të Punëve të Brendshme, Nikola Dimitrov. Në qendrën e mediave do […]

Sot shkruhet historia për Maqedoninë e Veriut

vull

Aleatët e NATO-s së bashku me ministrin e jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov do të nënshkruajnë protokollin e pranimit, me Republikën e Maqedonisë së Veriut. Këtë e ka bërë të ditur edhe vet sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, shkruan ksp. Kjo vjen, ku pas mosmarrëveshjeve thuajse prej 3 […]

Ahmeti në intervistën për TVM 2 flet edhe për zgjedhjet presidenciale

vull

Lideri i BDI-së Ahmeti ka folur edhe mbi zgjedhjet presidenciale dhe kandidaturat ndërkohë që ka thënë se për momentin në vend nuk ka rrethana që një shqiptarë të fitojë në zgjedhjet presidenciale. `Pas mbledhjes së fundit të kryesisë qendrore ku u diskutuan shumë çështje e mes tyre edhe zgjedhjet presidenciale, […]

Dauti në Repubikën e Greqisë – takim pune me zëvendës kryetarin e dhomave ekonomike në nivel të Bashkimit Europian, Konstandin Mihalos

vull

Ministri për investime të huaja në Qeverinë e Repuplikës së Maqedonisë,Bardhyl Dauti, më datë 31.11.2019, ishte në udhëtim zyrtar në Republikën e Greqisë ku pati takim pune me kompani të ndryshme potenciale të cilat janë të interesuara të investojnë në Republikën e Maqedonisë. Ministri Dauti gjithashtu u takua edhe me […]

“Freedom House”: Maqedonia në grupin e vendeve pjesërisht të lira

vull

Maqedonia mbetet në grupin e vendeve pjesërisht të lira. Këtë e tregon raporti më i ri I “Freedom House”, i cili vendin e radhit së bashku Ukrainën, Hong Kongun dhe Burkina Fason. Në raportin e titulluar “Demokracia në tërheqje”, Maqedonisë i është dhënë nota 3. Situata nuk është shumë ndryshe […]

Ahmeti takoi Ambasadorin Britanike Gellovej

vull

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, z. Ali Ahmeti, ka realizuar takim pune me zonjën Rachel Galloway, Ambasadore e Britanisë së Madhe në Maqedoni. Z. Ahmeti dhe Ambasadorja Galloway këmbyen mendime për situatën politike në Maqedoni, por edhe në rajon, ndërtimin e BDIsë për dy dekadat në vijim si dhe […]

Osmani: Gjendemi në përfundimin e një maratone të gjatë dhe tani nuk kemi të drejtë gabimi

vull

Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Bujar Osmani sot ishte nikoqir i delegacioneve të Republikës së Irlandës dhe Republikës së Finlandës, të cilët qëndrojnë në vizitë pune në vend. Në kuadër të vizitës, Osmani realizoi takim me dy delegacionet e udhëhequra nga Ministri Shtetëror për Çështje Evropiane i Republikës […]

Takimi i Kryeministrit Zaev me nënkryetarin e Qeverisë Kroate, Kërstiqeviq

vull

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, sot u takua me Damir Kërstiqeviqin, nënkryetar i Qeverisë së Republikës së Kroacisë dhe ministër i Mbrojtjes. Në takim u përcoll mbështetja e Qeverisë Kroate për integrimin e Republikës së Maqedonisë në NATO, me njoftim se Kroacia do ta nënshkruajë protokollin […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: