Ibrahim Rugova arkitekti i pavarësisë së Kosovës, thoshte Zoti e Bekoftë Kosovën

vull

Ibrahim Rugova (2 dhjetor 1944 – 21 janar 2006) ishte Presidenti i parë i Republikës së Kosovës, duke shërbyer në vitet 1992–2000 dhe përsëri në vitet 2002–2006, ishte Intelektual, politikan, akademik dhe shkrimtar shqiptar. Rugova mbante titullin Doktor. Po pse ketë shkrim… Sepse, në çdo qastë, në çdo tubim, takime, […]

Shteti i Kosovës e arritura më e madhe e shqiptarëve në këtë shekull

vull

Nga Jusuf Buxhovi –  Rrugëtimi historik i shtetit më të ri në Kontinentin e vjetër, kaloi nëpër fazat e shkëputjes (çlirimit) nga Serbia, të krijimit të shtetit paralel dhe të protektoratit ndërkombëtar. Ekzistenca e tij sot është kthyer në një formulë politike, që mban stabilitetin në rajon, ndërsa çështjes shqiptare, në […]

Avdullahu i çmendur dhe Kasandra

vull

1. Në daç shfrytëzoje aparatin shtetëror për ta bllokuar dhe penguar diasporën ta votojë Vetëvendosjen; në daç urreje veten pse nuk e ke ‘mbytur’ Vetëvendosjen n’lindje; në daç çmendu e dil cullak, në daç futja flakën, se asgjë nuk të ndihmon. Vetëvendosja i fiton zgjedhjet. Së paku mund të bësh […]

54 VJET NGA REVOLUCIONI ATEIST, KUR SHQIPËRIA “VRAU” ZOTIN/

vull

Sokol PAJA – DIELLI/ 54 vite më parë Shqipëria ndërmori një nismë të pa dëgjuar ndonjëherë më parë. I shpall luftë Zotit. Shqipëria komuniste shpallet zyrtarisht i vetmi vend ateist në botë. Gjithçka fetare shpallet rreptësisht e ndaluar dhe besimtarët, klerikët dhe praktikantët dënoheshin me burg. Kishat e xhamiat propagandistët […]

Zari vogël që sillet në brekët e Edi Ramës

Arvanit Cameria

Zari vogël që sillet në brekët e Edi Ramës Nga Arben Llalla Qentë e racës “pekinez” vuajnë nga fiksim; ata mendojnë se janë pit bull dhe u sulën të gjithë njerëzve. Si këta qen ngjajnë shumë rilindas që sa herë u thotë Edvin Rama nisen të kafshojnë, megjithëse nuk kanë […]

Zari vogël që sillet në brekët e Edi Ramës

vull

Nga Arben Llalla Qentë e racës “pekinez” vuajnë nga fiksim; ata mendojnë se janë pit bull dhe u sulën të gjithë njerëzve. Si këta qen ngjajnë shumë rilindas që sa herë u thotë Edvin Rama nisen të kafshojnë, megjithëse nuk kanë dhëmbë. Pa kaluar as dhjetë minuta nga një deklaratë e […]

Nga Jusuf Buxhovi: KEQPËRDORIMI I HISTORISË!

vull

Reagim KEQPËRDORIMI I HISTORISË! (Mos)kuptimi i misionit historik të LDK-së në procesin e shtetndërtimit si dhe i rolit të Ibrahim Rugovës në të në formën e tanishme – si ikonë partie, ose si dogmë e përgjithësuar “rugoviste”, siç po shfaqet në fushatën zgjedhore, dëmton pikërisht kauzën mbi të cilën është […]

Bashkimi kombëtar nuk e ofendon as Kosovën e as Shqipërinë, por “kombi kosovar” me “babën” e tij!

Blerand Rexhepi

Prof. Dr. Mehdi Hyseni Bashkimi kombëtar nuk është kundër Amerikës, as kundër Evropës, por kundër kolonializmit serbo-sllav në tokat shqiptare (1878-2021)! *Edhe sipas historisë së qytetërimeve të popujve, edhe sipas së drejetës ndërkombëtare, “Elementi i parë i civilizmit të një kombi është e drejta e tij për t`u bashkuar. Nga […]

Budallait mos ia lësho rrugën ! 

vull

Kolumn nga Reis Mirdita Budallait mos ia lësho rrugën !  A harroi njeriu i kohës, e në rastin tonë, shqiptarët, se ndër qindvjeçarë është thënë që pushteti verbon ! Pasurimi marramendës kohë e pa kohë, privilegjet e jashtëzakonshme gjer në humbje të vetëdijes, rrotullimi anë e mbanë me vetura luksoze të ngarkuara […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: