Slot Thailand
Slot Thailand
Toto Macau
Slot88
Slot Ovo
Slot Ovo
Anti Rungkad
Depo Slot
Slot Jp
Slot Zeus
Mpo Slot
Çmimi i bitcoin po bie, sot një takim kyç i Fed - Koha News
Çmimi i bitcoin po bie, sot një takim kyç i Fed 1

Çmimi i bitcoin-it ende po zhytet, tregu i kriptomonedhave është në shitje masive dhe fokusi është në mbledhjen e sotme të Fed të SHBA-së, ku normat e interesit pritet të rriten.

Bitcoin, kriptomonedha më e madhe në botë, ra me më shumë se 7 për qind në rreth 20,200 dollarë në kohën e shkrimit, niveli i tij më i ulët që nga dhjetori 2020. Ajo ka humbur rreth 28 për qind që nga e premtja dhe më shumë se gjysma e vlerës së saj këtë vit. Nga niveli rekord në nëntor, kur çmimi ishte 69,000 dollarë, ai ra me rreth 70 për qind.

Çmimet e kriptomonedhave nga Coinlib

Rënia u pasua nga kriptovalutat më të vogla, çmimet e të cilave ndjekin çmimin e bitcoin. Eteri, kriptomonedha e dytë më e madhe, ra me më shumë se 15 për qind këtë mëngjes në rreth 1000 dollarë për eter, niveli më i ulët në 15 muaj.

Kriptomonedhat pësuan një goditje të madhe këtë javë pasi Celsius, një nga platformat më të mëdha të huadhënies së kriptomonedhave, bllokoi të gjithë aktivitetin , duke shkaktuar frikën e një rënie të mprehtë në tregun dixhital të pasurive të paluajtshme tashmë të tronditur nga kolapsi i fundit i kriptomonedhës TerraLuna, kur dhjetëra miliarda dollarë disa dite.

Investitorët kanë frikë nga një rritje e normave të interesit të Fed

Pritjet për një rritje më të fortë të normës së Fed-it me rritjen e inflacionit kanë rritur gjithashtu presionin mbi aktivet me rrezik, nga kriptovalutat tek aksionet. Vlera e tregut global të kriptove ra nën 900 miliardë dollarë, sipas të dhënave nga CoinMarketCap, krahasuar me një kulm prej 2.9 trilion dollarësh në nëntor.

Celsius ka punësuar avokatë ristrukturimi dhe po kërkon mundësi financimi që do të zbatoheshin nga investitorët, shkruan Wall Street Journal, duke cituar burime pranë gjithë situatës. Alternativat strategjike po hulumtohen gjithashtu, duke përfshirë ristrukturimin financiar.

Shkëmbyesi i kriptomonedhave Coinbase njoftoi se po pushonte nga puna më shumë se 1000 punonjës, rreth një të pestën e fuqisë punëtore të saj, duke thënë se ishte pjesë e një plani ristrukturimi. Në fillim të kësaj jave, shkëmbyesi rival i kriptomonedhave BlockFi njoftoi planet për të pushuar nga puna rreth 170 njerëz, ose 20 për qind të stafit të saj.

By vull