Home Fillimi Dhe ekspertët konfirmojnë: Ky është ushqimi më i mirë për trurin dhe...

Dhe ekspertët konfirmojnë: Ky është ushqimi më i mirë për trurin dhe ne e hamë rrallë

0

Acidet yndyrore omega-3 janë lëndët ushqyese më të mira për shëndetin e trurit dhe gjenden te peshqit e yndyrshëm.

Humbja e lehtë e kujtesës është një pasojë normale e plakjes. Truri, si lëkura, por edhe të gjitha organet e tjera – plaket.

Mund të habiteni kur papritur në të dyzetat nuk mund të mbani mend disa detaje. Por mos kini frikë, është normale. Në fakt, kujtesa jonë është në më të mirën e saj në të njëzetat tona dhe më pas ngadalë bie. Zakonisht, njerëzit në të dyzetat e hershme vërejnë ndryshimet e para në kujtesën e tyre.

Lajmi i mirë është se plakja e trurit mund të vonohet me ndryshime në dietë.

Ndryshimi më i rëndësishëm që mund të bëni?

Përfshini lëndë ushqyese si acidet yndyrore omega-3 në dietën tuaj.

Acidet yndyrore omega-3 janë lëndët ushqyese më të mira për shëndetin e trurit dhe për këtë arsye peshku me vaj është ushqimi më i mirë për parandalimin e humbjes së kujtesës. Salmoni, skumbri, toni dhe harenga kanë nivelet më të larta të acideve yndyrore omega-3 ndër ushqimet natyrale.

Kjo është arsyeja pse ekspertët sugjerojnë përfshirjen e tyre në dietën tuaj për një shëndet më të mirë të trurit.

Peshku i yndyrshëm dhe truri

Po, peshku me vaj është ushqimi më i mirë për parandalimin e humbjes së kujtesës për shkak të acideve yndyrore omega-3. Megjithatë, përfitimet e acideve yndyrore omega-3 nuk ndalen vetëm në tru. Janë këto lloj yndyrnash që janë lidhur me një rrezik të reduktuar të sëmundjeve të zemrës, ndihmojnë në ruajtjen e niveleve të triglicerideve (dhjamit në gjak) dhe mund të zvogëlojnë simptomat e artritit.

Pra, si ndihmojnë acidet yndyrore omega-3 në parandalimin e humbjes së kujtesës?

Në fakt, truri juaj përmban shumë qeliza yndyrore dhe shumë prej tyre janë bërë pikërisht nga acidet yndyrore omega-3, që do të thotë se ato ndihmojnë në ruajtjen e trurit duke ndërtuar qeliza, gjë që është thelbësore për shëndetin kognitiv, kujtesën dhe funksionimin e përgjithshëm. truri.

Gjithashtu, studime të shumta tregojnë se acidet yndyrore omega-3 mund të ndihmojnë në parandalimin e demencës dhe sëmundjes së Alzheimerit, të dyja sëmundje të lidhura me plakjen e trurit dhe humbjen e kujtesës.

Previous articlePublikohet paga mesatare në Maqedoni
Next articleKy është termi më i kërkuar në Google për vitin 2022