Gazetarja ruse Marina Ovsyanikova, e cila kundërshtoi ofensivën kundër Ukrainës në televizionin shtetëror, u dënua sot në mungesë me tetë vjet e gjysmë burg për kritikat ndaj ushtrisë.

Gazetari, i cili u largua nga Rusia një vit më parë, akuzohet për “përhapje të informacionit të rremë” në lidhje me forcat e armatosura ruse dhe tashmë është dënuar me gjobë në gusht 2022 për vepra të ngjashme.

Sipas agjencisë ruse Ria Novosti, ajo u dënua këtë herë për shkak se demonstroi me një poster kundër ofensivës ruse në Ukrainë.

Ovsyanikova u bë e famshme globalisht kur në mars të vitit të kaluar shpërtheu në një transmetim të drejtpërdrejtë të programit të lajmeve Vreme, duke mbajtur një tabelë pas prezantueses ku shkruhej: “Ndalo luftën. Mos i besoni propagandës. Ata po ju gënjejnë”. Ajo gjithashtu ka kënduar “Stop luftës”.

Në momentin e protestës ajo ishte producente e televizionit shtetëror. Në mesin e korrikut të vitit të kaluar, ajo mbajti një protestë pranë Kremlinit, ku mbante pankartën “Putini është një vrasës. Ushtarët e tij janë fashistë”, pas së cilës ajo u vendos në arrest shtëpiak. Së shpejti ajo u largua nga Rusia me vajzën e saj.

By vull