Trajneri i Manchester Cityt, Pep Guardiola, thotë se Erling Haaland e meriton të fitojë Topin e Artë për lojtarin më të mirë të vitit 2023.

Haaland shënoi 52 gola në 53 ndeshje këtë vit për të ndihmuar Cityn të fitojë trefishin. Norvegjezi është një nga 30 kandidatët për të fituar Topin e Artë, i cili do të jepet më 30 tetor.

“Haaland duhet ta fitojë atë.” Po. Ne fituam kurorën e trefishtë dhe ai shënoi 50 milionë gola”, tha Guardiola, përcjellë BBC.

Futbollisti i Inter Miami, Lionel Messi konsiderohet si favoriti më i madh për të fituar Topin e Artë.

Argjentinasi është një mbajtës rekord i shtatë çmimeve prestigjioze dhe ishte një nga kontribuesit kryesorë për të fituar Kupën e Botës dhjetorin e kaluar ndërsa luante për Paris Saint-Germain.

Guardiola, i cili dikur ka drejtuar Messin te Barcelona, ​​beson se 36-vjeçari meriton një kategori të tijën.

“Topi i Artë duhet të jetë në dy pjesë. Një për Messin dhe një për pjesën tjetër. “Sezoni më i keq për Messin është më i miri për të tjerët”, tha Guardiola.

Haaland shënoi tetë gola në 12 ndeshje këtë sezon, dhe hera e fundit që shënoi ishte më 23 shtator në fitoren kundër Nottingham Forest (2:0).

City ka humbur dy ndeshjet e fundit në Premier League, kundër Wolverhampton dhe Arsenal, dhe është i treti në tabelë, dy pikë prapa liderëve Tottenham dhe Arsenal.

By vull