Ushtria izraelite vendosi 35 batalione në kufirin me Gazën. Bota është duke pritur për një operacion të madh tokësor në rajonin e krizës.

Pak minuta pas ultimatumit të dhënë, në orën 17:00 me orën lokale, Hamasi nisi një bombardim të ashpër të qytetit jugor të Izraelit, Ashkelon. Nuk pati raportime për viktima në qytetin me 150 mijë banorë, që ndodhet 13 kilometra larg Rripit të Gazës, pasi lëvizja radikale u bëri thirrje banorëve të largohen nga qyteti pasditen e sotme. Më herët, Hamasi tha se nuk do të negociojë me Izraelin për më shumë se 100 pengjet izraelite të kapur dhe dërguar në Gaza për sa kohë që luftimet vazhdojnë.

– Palestinezët do të jenë të durueshëm dhe këmbëngulës. Ne kemi furnizime për disa muaj. Por a do të jetë i durueshëm Netanyahu? Qeveria izraelite do të hapë derën e ferrit nëse përpiqet të shkatërrojë Gazën me armë jo tradicionale, përfshirë ato amerikane. , thotë Ali Barakeh, një anëtar i Hamasit në mërgim, për Guardian

Izraeli shpall një ofensivë të ashpër tokësore, Hamasi një luftë e gjatë dhe e pamëshirshme. Shteti hebre vendosi 35 batalione në kufirin e Gazës dhe gjuajti me raketa mbi 200 objektiva të Hamasit. Numri i të vdekurve nga të dyja palët i kaloi 1700, nga të cilët mbi 900 ishin izraelitë. Izraeli thotë se i gjithë territori i tij është pastruar nga terroristët dhe se ka gjetur 1,500 trupa të luftëtarëve të Hamasit që hynë në vend të shtunën.

By vull