Kujtojmë sot Presidentin e parë të Republikës së Kosovës Ibrahim Rugovën

vull
0 0
Read Time:26 Second

Si Sot, më 2 dhjetor të vitit 1944 në fshatin Cerrcë të Istogut, u lind intelektuali, politikani, akademiku dhe shkrimtari shqiptar.

Ka shërbyer si President në vitet 1992-2000 dhe përsëri në vitet 2002-2006. Rugova ka qenë bashkëthemelues i lëvizjes së parë demokratike në Kosovë, Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Njihet në historinë e Kosovës si “Ati i Kombit” dhe “Gandi i Ballkanit”. Pas vdekjes është shpallur “Hero i Kosovës”.
Në foto: 10 pikat e planit te presidentit të Kosovës Ibrahim Rugova për shpëtimin e Kosovës.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Next Post

Këto do të jenë temperaturat e sotme

Moti sot do të jetë me diell dhe vranësira, ndërsa në disa pjesë të vendit do të ketë shfaqje të mjegullave. Do të fryjë një erë e lehtë në drejtim të pjesës jugore. Në mëngjes temperaturat do të lëvizin nga 8 në – 2, ndërsa gjatë ditë temperaturat do të […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: