Kohanews

Ke Çfarë Lexon!

Historia e një ylli afgan të pornos, nga ‘çlirimi’ seksual te plani i babait për ta vrarë

4 min read

Jasmina Ali foli për New York Post për forcën që ka gjetur përmes profesionit të saj jokonvencional, rreziqet me të cilat u përball duke u përpjekur të arratisej nga mjedisi konservator ku u rrit dhe për ‘orgazmën’ e saj të parë çlirimtare.

28-vjeçarja “ylli afgan i pornos”, siç e quan gazeta e Nju Jorkut gruan simpatike, doli në dritë në vitin 2020, kur babai dhe kushëriri i saj u arrestuan me dyshimin se kishin komplotuar për ta vrarë, sepse ajo “turpëroi familjen” por edhe sepse zgjodhi të martohej me një hebre.

Babai i së resë, Mohamed Patman, dyshohet se udhëtoi në Sllovaki në vitin 2018 duke u përpjekur të gjente vajzën e tij dhe një ekzekutues profesionist dyshohet se ra dakord të vriste yllin e pornos për 70,000 dollarë. Sipas Post, kanë nisur procedurat ligjore për ekstradimin e Patman dhe kushëririt të tij në Sllovaki.

 

“Unë nuk kam asnjë kontakt me familjen time dhe kështu ata nuk më kanë thënë personalisht se si ndihen për karrierën time aktuale. Prindërit e mi gjithmonë përpiqeshin të më trembnin, duke përdorur kërcënime ndaj Zotit, ferrit, dënime të ndryshme. Babai im kishte kërcënuar se do të vriste nëse do të kisha lënë ndonjëherë Islamin, pasi do të kisha njollosur fenë time, kulturën afgane dhe nderin e familjes sime”, ka rrëfyer për gazetën 28-vjeçarja, e cila tani pretendon se është ateiste.

“Në fund të fundit, megjithatë, kjo është jeta ime dhe nuk më intereson se si ndihen të tjerët për karrierën time. Unë ndjek zemrën time dhe bëj atë që më pëlqen, sepse kjo është jeta ime, trupi im, të drejtat e mia”.

 

Fillimi i saj në industrinë e pornografisë

Ali ka lindur në Kabul në vitin 1993. Pasi kaloi vitet e para të jetës së saj nën hijen e regjimit shtypës taleban, ajo emigroi në Mbretërinë e Bashkuar me familjen e saj në fillim të viteve 2000. Sipas Toronto Sun, babait të saj iu dha “azil sepse ai ofronte shërbime përkthimi për ushtarët britanikë dhe amerikanë që luftonin në Lindjen e Mesme”.

Megjithatë, shtypja që përjetoi Aliu nuk u ndal me ardhjen e saj në Angli, pasi familja e saj konservatore nuk i la vend për të marrë ‘frymë’ dhe për të jetuar jetën e saj ashtu siç donte ajo.

Kur arriti në moshën e adoleshencës, Ali u “arratis” nga familja e saj dhe u martua me fotografin hebre David Cohen. Ajo hoqi dorë nga feja e saj, “zhbllokoi” seksualitetin e saj dhe filloi karrierën e saj të çuditshme si një yll filmash për të rritur.

Ajo që më befasoi kur fillova të punoja në fushë ishte se sa mirë paguheshin gratë në krahasim me kolegët e tyre meshkuj. Në fusha të tjera profesionale ndodh shpesh që femrat me më shumë kualifikime dhe eksperienca të paguhen më pak se kolegët e tyre meshkuj dhe të mos kenë të njëjtin respekt”, shprehet ajo.

 

Videot e Aliut në Pornhub tani kanë tejkaluar 9 milionë shikime, por asaj iu desh guximi që të vendoste të ndiqte karrierën që donte, duke sfiduar atë që i ishte mësuar në edukimin e saj dhe të gjitha frikën dhe fajin që ndjente.

Pikëpamja e saj për talebanët dhe orgazma e saj e parë e ‘çlirimit’

Në fillim të këtij muaji, Ali luajti në podcast të Tommy MacDonald “I Hate Porn”. Atje, 28-vjeçarja e përshkroi talebanët si hipokritë, duke thënë se shumë anëtarë të lëvizjes janë adhurues të pornografisë, disa fshehurazi dhe disa jo aq shumë.

Ali komentoi se nuk do të habitej nëse shumë prej tyre do të shikonin porno, pavarësisht se vazhdimisht i shtypin gratë dhe ua mbysin seksualitetin. “Shoqëritë e shtypura seksualisht zhvillojnë obsesione”.

Në të njëjtën intervistë, Jasmina tregoi gjithashtu se si mësoi të shijonte seksin, duke shpjeguar se asaj iu desh shumë kohë për të kapërcyer turpin që ndjente për dëshirat e saj.

Pasi shpërtheu nga shtëpia e saj, Aliut iu desh të bënte ndryshime rrënjësore në jetën e saj, nga ushqimi që hante e deri te mënyra e veshjes. Një nga ndryshimet përfshinte eksplorimin e trupit të saj.

“Nuk mund të masturbohesha. Nuk arrita dot kulmin”, thotë ajo për tentativat e dështuara për vetëkënaqësi të asaj periudhe.

Më në fund, pas muajsh praktikë, vajza e re arriti të arrinte orgazmën, me atë orgazmën e parë që funksiononte çlirimisht. “Më ndihmoi të relaksohesha dhe të provoja gjëra të ndryshme”, përmend veçoritë, të cilat edhe sot e kësaj dite janë adhuruese e eksperimenteve në shtrat, para dhe pas kamerës.