Thursday, July 25, 2024
spot_img

Hovenier: Ajo që ka arritur Kosova në këto 25 vite është e jashtëzakonshme, ne jemi krenarë që jemi partneri juaj

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeffrey Hovenier, e cilësoi si “të jashtëzakonshme” atë që ka arritur Kosova 25 vjet pas çlirimit, ndërsa shprehu krenarinë për partneritetin amerikano-kosovar.

Në video-mesazhin me rastin e 25 vjetorit të Ditës së Çlirimit të Kosovës, Hovenier ka kujtuar edhe urdhrin e ish-presidentit amerikan Bill Clinton, i cili pas përfundimit të fushatës ajrore të NATO-s kundër Serbisë dhe hyrjes së trupave të aleancës në Kosovë. në qershor 1999, shprehu mirënjohjen për “mirësinë e popullit (amerikan) dhe guximin dhe rezistencën e popullit të Kosovës”.

– 25 vjet më parë forcat e NATO-s arritën në Kosovë. Udhëheqja amerikane luajti një rol jetik për ta bërë të mundur këtë pasi ne, së bashku me aleatët tanë, i dhamë fund një herë e mirë fushatës së tmerrshme të spastrimit etnik që regjimi i Millosheviqit bëri këtu në Kosovë. Siç tha presidenti Clinton në atë kohë, unë citoj: “Gjatë katër muajve të fundit, ne kemi parë disa nga aktet më çnjerëzore të jetës sonë. Por ne pamë edhe guximin e ushtarëve tanë, vendosmërinë e demokracisë sonë, mirësinë e popullit tonë dhe guximin dhe qëndrueshmërinë e popullit të Kosovës. Falë të gjitha këtyre veçorive, ne tani kemi një moment shprese dhe duhet të përfundojmë punën dhe të ndërtojmë paqen”, tha Hovenier.

Diplomati amerikan garanton se mbështetja amerikane për Kosovën do të vazhdojë edhe në vitet e ardhshme.

– Mesazhi i Presidentit Clinton është po aq i rëndësishëm sot sa ishte 25 vjet më parë. Tani, 25 vjet më vonë, ne jemi krenarë për gjithçka që keni arritur. Ju e keni ndërtuar nga themeli shtetin tuaj sovran, demokratik dhe multietnik. Ajo që keni arritur është e jashtëzakonshme. Shtetet e Bashkuara janë krenare që janë partneri juaj ndërsa ju përkujtoni këtë moment historik të rëndësishëm. Dëshiroj të theksoj se përkushtimi i Shteteve të Bashkuara ndaj popullit të Kosovës është po aq i fortë dhe stabil si kurrë më parë, tha Hovenier.

TE NDRYSHME

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

TE FUNDIT