Home Shëndetësi Hudhra është shumë e shëndetshme, por këto 5 grupe njerëzish NUK DUHET...

Hudhra është shumë e shëndetshme, por këto 5 grupe njerëzish NUK DUHET ta hanë

0

Hudhra është një nga ushqimet më të shëndetshme, vetitë shëruese të mrekullueshme të së cilës janë të pabesueshme për shëndetin e përgjithshëm të trupit.

Njerëzit e kanë përdorur atë që prej kohësh për të trajtuar shumë sëmundje shëndetësore.

Ai përmban rreth 400 përbërës aktivë, dhe është i pasur me vitamina dhe minerale si adenozinë, alicinë, aminoacide, fibra vegjetale, yndyrna bimore, vitaminë A, vitaminë B1 dhe B2, vitaminë C, hekur, enzima, vajra esencialë, jod, kalium. , kalcium, selen, squfur dhe fosfor.

Por me gjithë këto veti kuruese, ka ende 5 lloje njerëzish që nuk guxojnë ta konsumojnë.

Pacientët para operacionit

Nëse jeni duke u përgatitur për t’iu nënshtruar një operacioni në të ardhmen e afërt, rekomandohet të mos konsumoni hudhër për të paktën dy javë më parë, në mënyrë që të mos ketë gjakderdhje të zgjatur.

Njerëzit me presion të ulët të gjakut

Ky ushqim i mrekullueshëm ul presionin e gjakut, kështu që nëse vuani nga presioni i ulët i gjakut, mund t’i bëni vetes më shumë dëm sesa mirë duke e konsumuar.

Personat që kanë probleme me mëlçinë

Edhe pse hudhra ka efekte antibakteriale dhe antivirale dhe mund të eliminojë bakteret dhe viruset, ajo nuk duhet të përdoret në parandalimin e virusit të hepatitit.

Përkatësisht, disa përbërës që përmban hudhra mund të shkaktojnë stimulim në stomak dhe zorrë, të cilat mund të pengojnë sekretimin e lëngut tretës në traktin tretës. Kështu ndikon në tretje dhe përkeqëson shumë simptoma të hepatitit, si të përzierat.

Përveç kësaj, disa nga përbërësit e saj reduktojnë qelizat e kuqe të gjakut dhe hemoglobinën, që do të thotë se përdorimi i tepërt i hudhrës mund të çojë në anemi.

Personat që vuajnë nga sëmundjet e syrit

Pacientët që vuajnë nga sëmundjet e syve, veçanërisht ata me shëndet të dobët, duhet të shmangin gjithashtu hudhrën.

Mjekësia tradicionale kineze promovon se konsumimi i rregullt i hudhrës në sasi të mëdha për një periudhë të gjatë kohore mund të dëmtojë sytë dhe mëlçinë, por gjithashtu të shkaktojë humbje të kujtesës, zhurmë në vesh dhe probleme të tjera shëndetësore.

Personat që vuajnë nga diarreja

Pacientët që vuajnë nga diarrea duhet të shmangin hudhrën e papërpunuar, sepse përbërja e saj mund të stimulojë zorrët dhe të çojë në inflamacion kronik dhe përkeqësim të edemës.

Previous articleSi do të jetë moti deri dhe për Vitin e Ri?
Next articleArben Taravari : I lumtur që jam pasardhës i Ziadin Selës, krenar që jam i zgjedhuri juaj dhe njeri prej jush