Kohanews

Ke Çfarë Lexon!

Informacion në rrjetet sociale – “Rusët blejnë bileta në masë për të ikur nga vendi”

2 min read

Pasi presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm ushtarak në vend në fjalimin e tij këtë mëngjes, ai dyshohet se inkurajoi qytetarët rusë që të largohen masivisht nga vendi.

Rajip Soylu, një gazetar turk, shkruan në Twitter duke cituar mediat lokale se fluturimet direkte nga Moska në Stamboll, Jerevan dhe vende të tjera tashmë janë shitur.

Informacione të ngjashme ndanë edhe grupi informal i qytetarëve “Rusët, Bjellorusët, Ukrainasit dhe Serbët së bashku kundër luftës”, krijuar si një aksion kundër agresionit të Putinit kundër Ukrainës, të cilët pretendojnë se nuk ka më bileta të mjaftueshme për fluturimet ekzistuese nga vendi. !

Sot ka vetëm një fluturim nga Moska në Jerevan. Tashmë janë shitur biletat për Stambollin dhe Tbilisin, theksojnë nga atje.

Faqja e internetit të Hekurudhave Ruse thuhet se është bllokuar për shkak të numrit të madh të përpjekjeve për të blerë bileta për t’u larguar nga vendi.

Profilet kazake në Twitter shkruajnë gjithashtu se pas njoftimit të Putinit për mobilizim të pjesshëm, filloi blerja masive e biletave të avionit. Siç u tha, pothuajse të gjitha biletat në linjën Moskë – Astana janë planifikuar për ditët në vijim.

Duhet theksuar se edhe mbrëmë, kur pritej fjalimi i Putinit, i cili përfundimisht u shty për mëngjesin e sotëm, shprehja më e përdorur në shfletuesit rusë të internetit ishte “si të largohesh nga Rusia”.