Koha News

Ke Çfarë Lexon!

Keni qarkullim të dobët? Bëni një banjë këmbëve përmirëson qarkullimin e gjakut

1 min read

Nëse keni qarkullim të dobët ose kaloni shumë kohë ulur ose në këmbë në punë, kjo banjë këmbësh e bërë vetë mund t’ju ndihmojë. Sipas hulumtimeve, vajrat esencialë mund të përmirësojnë qarkullimin e gjakut, por edhe të ulin tensionin dhe të përmirësojnë humorin.

Receta e banjës:

1/2 filxhan xhenxhefil të bluar ose të sapo grirë
5 deri në 20 pika vaj esencial sipas zgjedhjes suaj (rekomandohen limoni, limoni ose sherebela)
6 lugë gjelle vaj transportues sipas dëshirës tuaj

Përgatitja: Hidhni xhenxhefilin në 200 ml ujë të vluar dhe më pas shtoni në një enë me ujë të nxehtë ose në një vaskë. Kombinoni bazën dhe vajrat esenciale, më pas shtoni në ujin në të cilin do të lagni këmbët. Përziejini gjithçka dhe shijoni aromën dhe relaksimin. Nëse dëshironi, mund t’i masazhoni pak këmbët derisa janë të zhytura në banjë.

Verified by MonsterInsights