Kohanews

Ke Çfarë Lexon!

Këto janë pijet më të pashëndetshme në botë

3 min read

Të gjithë kemi pirë pije të gazuara të njohura prej disa kohësh dhe sot prindërit ndihen fajtorë nëse u japin fëmijëve të tyre diçka të tillë. Dhe kanë të drejtë. Pijet e ëmbla dhe të gazuara tani janë më të padëshirueshmet në tavolinë, ndaj pinë shumë më pak dhe konsumi i tyre ulet nga viti në vit.

Megjithatë, ka prej tyre që janë më të dëmshëm se të tjerët. Më poshtë është një listë e plotë e tetë pijeve më të pashëndetshme.

Qumësht me çokollatë
Nëse nuk e konsumoni pas një stërvitje të vështirë, mbani në mend se kjo nuk është një pije krejtësisht e padëmshme. Një shishe qumështi me çokollatë përmban rreth 21 gram sheqer dhe plus përmirësues të shijes.

Lëngu i boronicës së kuqe
A e dini se ky lëng ka shumë pak kalori dhe është shumë i shëndetshëm? Pyetje, dhe pastaj si mund të kthehet një gjë e tillë në diçka jo të shëndetshme? Për shkak të shijes pikante të boronicës së kuqe, prodhuesit shtojnë shumë sheqerna për të bërë lëng.

Pijet me portokall
Ashtu si ka një djathë të rremë, lëkura e portokallit nuk është ajo që mendoni. Është një përzierje e ujit dhe shurupit të ëmbël të trashë dhe pak koncentrat të lëngut të vërtetë, vajit dhe kimikateve të tjera.Është e qartë se nuk ka asgjë të shëndetshme në këtë lëng.

Lëngu i patëllxhanit Patëllxhani
është i pasur me antioksidantë, por të gjitha përfitimet e kësaj perime humbasin kur futen në shishe. Për ta bërë patëllxhanin një pije aromatike, prodhuesit shtojnë natrium, kështu që supozohet se një shishe me lëng të tillë ka 30% të kërkesës ditore për natrium.

Një filxhan i madh kafeje
Ndërsa një ose dy filxhanë kafe mund të jenë të mira për shëndetin, merrni parasysh nëse pija juaj e parë në mëngjes është rreth 200 ml kafe. Sipas ekspertëve, kockat bëhen më të brishta dhe mund të thyhen lehtësisht si pasojë e këtij zakoni. Një i rritur duhet të konsumojë maksimum 400 ml kafe në ditë, dhe çdo gjë mbi këtë mund të shkaktojë zhvillimin e osteoporozës.

Uji në shishe
Problemi është në BPA (bisphenol A), një kimikat që vepron në hormone dhe gjendet në shumë objekte të ndryshme plastike. Sipas disa studimeve, ky kimikat mund të ndikojë në kancer dhe fertilitet.

Kafe në kanaçe
Para se të blini ndonjë produkt, duhet të lexoni deklaratën që thotë. Në rastin e kafesë së konservuar, shumë prodhues shtojnë shumë sheqer dhe qumësht për ta bërë pijen më të shijshme.

Uji me vitamina
Edhe pse shishja me një pije të tillë thotë ujë, një shishe e tillë përmban rreth 120 kalori dhe secila prej këtyre kalorive vjen nga sheqernat.