Home Shëndetësi Kjo farë do të ndihmojë në uljen e kolesterolit të lartë dhe...

Kjo farë do të ndihmojë në uljen e kolesterolit të lartë dhe forcimin e kockave

0

Megjithatë, nëse përdorni një herë në javë një lugë fara susami, trupi do të pasurohet me antioksidantë dhe fitoestrogjene dhe metabolizmi do të normalizohet si dhe kolesteroli.

Nëse keni probleme me kolesterolin e lartë, rekomandohet të hani peshk, arra, fasule dhe perime, si domatet.

Përveç kësaj, ju mund të përfshini susam në dietën tuaj, i cili përmban fitosterole që kanë një strukturë kimike të ngjashme me kolesterolin.

Farat e susamit janë një burim i shkëlqyer i hekurit, magnezit, zinkut, bakrit, fosforit dhe fibrave dhe përmbajnë shtatë herë më shumë kalcium se qumështi.

“Mendohet se konsumimi i rregullt i farave të susamit mund të ulë kolesterolin”.

Megjithatë, nutricionistët besojnë se nuk është e këshillueshme që këto fara të hahen çdo ditë, sepse ato përmbajnë substanca që mund të ndikojnë në koagulimin e gjakut.

Megjithatë, nëse përdoret një herë në javë, një lugë gjelle fara susami, trupi do të pasurohet me antioksidantë dhe fitoestrogjene dhe do të normalizoni metabolizmin dhe kolesterolin.

Previous articlePas paralajmërimeve për grevë, në Kuvend hyn Ligji për Administratën
Next articleÇmimi i naftës po bie, po ashtu janë ulur edhe çmimet e misrit dhe grurit