Home Vendi Kovacevski-Escobar: Maqedonia e Veriut është një partner i besueshëm i bashkësisë ndërkombëtare

Kovacevski-Escobar: Maqedonia e Veriut është një partner i besueshëm i bashkësisë ndërkombëtare

0

Kryeministri Kovaçevski sonte në Ohër ka takuar përfaqësuesin special të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor dhe zëvendësndihmës sekretarin shtetëror të SHBA-ve, Gabriel Escobar.

Në takimin ku morën pjesë edhe ambasadorja e SHBA-së në vend, Angela Price Ageler, zëvendëskryeministrja për Çështje Evropiane, Mariçiq dhe ministri i Punëve të Jashtme, Osmani, kryeministri Kovaçevski theksoi mbështetjen e Qeverisë së Republika e Maqedonisë së Veriut në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës në drejtim të përcaktimit të plotë të rrugës për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. 

Kryeministri theksoi rëndësinë e gjetjes së zgjidhjeve për të gjitha çështjet e hapura në rajon përmes dialogut.

Bashkë u konstatua se me politikën e saj të jashtme parimore të bazuar në dialog dhe kompromis në funksion të progresit, Maqedonia e Veriut si mikpritëse e këtij manifestimi njihet si partner kredibil i bashkësisë ndërkombëtare.

Previous articleKryetari i Kuvendit të Republikë së Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, sot realizoi takim me Zhozep Borelin
Next articleKurti për 360 Gradë: Serbia e do kafen pa filxhan