Ministri i Kulturës mori pjesë në mbylljen solemne të Festivalit “Hëna e zhveshur”

vull

Ministri i Kulturës, Hysni Ismaili, mbrëmë në Qendrën Sportive “Novo Lisiçe” mori pjesë në mbylljen solemne të Edicionit të Gjashtë të Festivalit “Hëna e zhveshur”, i cili filloi më 2 shtator.

 

Ministri i Kulturës, Ismaili, në kuadër të ndarjes së çmimeve të Festivalit, ia ndau çmimin për shfaqjen më të mirë dhe regjinë më të mirë të shfaqjes “39 shkallë” Teatrit të Komedisë së Zagrebit.

Në mbrëmjen e fundit të Festivalit, u interpretua stendap-komedia e Nikolla Todorovskit, ndërsa u shfaq edhe premiera e filmit dokumentar mbi doajenin e kulturës maqedonase, aktoren e madhe, Ançe Xhambazova, të cilin e xhiroi IN Teatri “Komedia”.

 

Filmi, i cili shfaq aspekte të ndryshme të jetës dhe karrierës së Xhambazovës, është në regjinë e Mile Grozdanovskit dhe me skenar të Goce Trajkovskit.

 

Në Festival, mes tjerash, me çmim u nderua edhe aktori i Teatrit Kombëtar të Ohrit, Strezo Stamatovski, i cili e fitoi çmimin për rolin më të mirë të episodës.

Next Post

Donald Trump shkarkon John Boltonin, njeriun që përkrahu shkëmbimin e territoreve mes Kosovës dhe Serbisë

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka shkarkuar John Boltonin nga pozita e këshilltarit për siguri, duke thënë se s’është pajtuar me shumë prej sugjerimeve të tij.   “E kam njoftuar John Boltonin mbrëmë se shërbimet e tij më s’janë të nevojshme në Shtëpinë e Bardhë. S’jam pajtuar me shumë prej sugjerimeve […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: