Kohanews

Ke Çfarë Lexon!

Kurti: Perëndimi duhet të shqetësohet për marrëveshjen mes Beogradit dhe Moskës

2 min read

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se afërsia e regjimit të presidentit serb Aleksandar Vuçiq me atë të liderit rus Vladimir Putin “duhet të alarmojë qendrat demokratike perëndimore”, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Prishtina.

Komenti i Kurtit pasoi informacionin se shefat e diplomacisë së Serbisë dhe Rusisë, Nikola Seljakoviç dhe Sergej Lavrov, në margjinat e seancës së Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, që u mbajt këtë javë, nënshkruan një marrëveshje për koordinimin e dy vendeve. në aspektin e politikës së jashtme.

Duke komentuar deklaratën e Vuçiqit të sotëm në Uashington se Kosova po kërkon të marrë artileri me rreze mbi 10 kilometra, Kurti tha se, ndryshe nga Serbia, e cila udhëhiqet nga “një president i frikësimit dhe kërcënimit”, Kosova ka “një autoritet që është demokratik. , progresive dhe shpresëdhënëse”.

– Me çështjet e mbrojtjes dhe sigurisë në Kosovë, ne kemi një ministër të mbrojtjes dhe një ministër të brendshëm, por ne jemi një qeveri demokratike, progresive dhe shpresëdhënëse pasi përballemi me fqinjët tanë veriorë, të cilët udhëhiqen nga një president i frikësimit. dhe kërcënimet, i cili përveçse sundon në mënyrë jodemokratike dhe nuk i pranon krimet e regjimit (sllobodan) të Millosheviqit në Kosovë, ai mban edhe lidhje të ngushta me Federatën Ruse, gjë që e pamë nga marrëveshja e ministrave të jashtëm dhe që duhet të alarmojë. qendrat demokratike perëndimore, tha Kurti pas takimit të sotëm me kryetarët e komunave të Kosovës.