Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe çështjeve tjera rajonale në Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, nesër, e martë, 14 nëntor, vjen në Beograd, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi.

Në njoftimin e shkurtër të Shërbimit për Bashkëpunim Mediatik të Presidentit serb, thuhet se “Lalçak do të takohet me presidentin e Republikës së Serbisë, Aleksandar Vuçiq”, ndërsa në njoftim nuk bëhet e ditur nëse do të ketë konferencë për media pas takim.

Javën e kaluar, Lajçak vizitoi edhe Prishtinën, ku u takua me shefin e ekipit negociator, Besnik Bisljimi, dhe përfaqësues të opozitës kosovare, të cilët konfirmuan se kanë biseduar me Lajçakun për draft-statutin e propozuar të Komunitetit të Komunave Serbe (OSHC). nga BE-ja dhe SHBA-ja, ndërsa zëdhënësi i BE-së Peter Stano deklaroi se vizita është pjesë e përpjekjeve të BE-së për fillimin e procesit të dialogut.

Takimi i radhës i krerëve të ekipeve negociatore të Serbisë dhe Kosovës në nivel teknik, i cili do të organizohet nga i dërguari i posaçëm i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, do të mbahet në Bruksel më 16 nëntor, konfirmuan ata për Zërin e Amerikës. BE-së.

By vull