Ali Ahmeti bashkë me Thaçin, Veselin e Haradinajn zbulojnë shtatoren e heroit, Xhavit Haziri

vull

Në oborrin e shtëpisë së kulturës `Xhavit Haziri`në Obiliq, u bë përurimi i shtatores së atdhetarit emërin e të cilit e mban ky objekt.
Pjesë në ketë ceremoni të përurimit mori edhe presidenti i vendit Hashim Thaçi, kryeministri në largim Ramush Haradinaj dhe kryeparlamentari në detyrë Kadri Veseli.
Përveç këtyre, aty u panë edhe figura të tjera nga skena politike, deputetë e aktivistë të tjerë si edhe bashkëpunëtori i Xhavit Hazirit nga Maqedonia, Ali Ahmeti.
Përurimi i kësaj shtatoreje u bë me rastin e ditëlindjes së 59-të të Xhavit Hazirit, kurse më 17 shtator mbushën 21 vjet nga zhdukja e tij, kur u rrëmbye në Prishtinë nga shërbimi sekret serb në mënyrë tinëzare.
Xhavit Haziri ishte promotor i krijimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai nuk iu nënshtrua asnjëherë pushtetit jugosllav, ndërsa dha kontribut edhe në luftën për liri e ribashkim kombëtar, që nga vitet 80-të, ishte i paluhatshëm me veprimet në organizatën ilegale – LPK dhe, në kuadër të kësaj organizate, do të formojnë e strukturojë edhe UÇK`në.
Next Post

Visar Ganiu dhe Mehmet Prishtina nga ambientet e SH.F. "Hasan Prishtina" uruan nxënësit dhe mësimdhënësit për fillimin e vitit të ri shkollor

Nga ambientet e vatrës së çmuar të diturisë që mban emrin e rilindasit dhe veprimtarit të shquar të kombit tonë Hasan Prishtina, kryetari i Komunës së Çairit Visar Ganiu dhe Mehmet Prishtina – pinjolli i Hasan Prishtinës përcollën urimet e sinqerta për fillimin e vitit të ri shkollor. Ata me […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: