Bisedë telefonike Zaev dhe Micotakis: Urime për fitoren në zgjedhjet demokratike, u shpreh shpresë për vazhdimin e bashkëpunimit mes Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë

vull

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, realizoi  bisedë telefonike me Kirijakos Micotakis, Kryetar i partisë Demokracia e Re dhe Kryeministër i ri i Greqisë.

Kryeministri Zaev ia uroi fitoren zotit Micotakis në zgjedhjet parlamentare dhe i dëshiroi prosperitet dhe mirwqenie Greqisë dhe popullit grek. Dy kryeministrat së bashku shprehën shpresë për vazhdimin e bashkëpunimit ndërmjet Maqedonisë së Veriut dhe Greqisë, në pritje të takimit të tyre të parë si kryeministra.

Kryeministri Zaev konfirmoi qëndrimet se Greqia është partner strategjik i Maqedonisë së Veriut, me të cilin zhvillojmë bashkëpunimin dhe ndërtojmë miqësi të qëndrueshme dhe shprehu falënderim për mbështetjen e Greqisë për vendin tonë, për anëtarësimin në NATO dhe fillimin e negociatave me BE-në.

Kryeministri Zaev në bisedën e tij, dërgoi mirënjohje dhe urime për zgjedhjet e suksesshme demokratike në Greqi, duke theksuar se me këto zgjedhje vendi edhe një herë tregon se është lider në rajon, si demokraci më e fortë dhe më e qëndrueshme, anëtare afatgjate e BE-së dhe NATO-s, e cila kontribuon në stabilitetin dhe zhvillimin e rajonit.

Kryeministri Zaev me këtë rast dërgoi falënderim të madh kryeministrit të deritanishëm të Greqisë dhe lider i SIRIZA-s , Cipras, për bashkëpunimin me të cilin u vunë themelet e miqësisë së qëndrueshme mes dy vendeve tona dhe për vizionin me të cilin u vunë themelet për një Ballkan të ri nga i cili rrezaton paqja, si dhe guximin me të cilin ata investuan bashkërisht ta zgjidhin kontestin që  27 vjet pengoi marrëdhëniet dypalëshe ndërmjet dy vendeve dhe popujve.

Next Post

Valbona Spahiu dhe Trimi B godasin me “Katile”

Valbona Spahiu është ndër këngëtaret me të mira të muzikës live. Ajo njihet për potencen vokale dhe aftësinë për ta ndezur atmosferën. Ka ditë që media ka paralajmëruar rikthimin e këngëtares Valbona Spahiu, ndërkohë që publiku është kurioz për risinë e radhës. [youtube https://www.youtube.com/watch?v=p3hJXGXFdls?feature=oembed] Valbona, këtë herë vjen më shpërthyese […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: