Gjuha shqipe nuk është zyrtare në gjykatën e Tetovës!!!

vull

A eshte zyrtare gjuha shqipe ne Tetove kur :

Gjykata e Tetoves apostilin per shqiptaret e jep vetem ne gjuhen Maqedone edhe pse u kerku ne dy gjuhe pasi dukumenti duheshte me apostil per tu sfrytezu ne R e Shqeperis ku behet fjale per dy vajzat e mija per certifikaten e notave dhe diplomen ku pastaj u detyrum privatisht me pages te bejm perkethim ne gjuhen shqipe qe te mund te kuptohet dhe te pranohet ne R e Shqiperise.

A eshte e drejte kjo si e komentoni mund te jet zyrtare gjuha shqime ne nje shtete e qeveri multietnike me sistem qeverises unitare ,te kete perdorim gjuha shqipe dhe nje nga shkaqet qe po protestojm pervec hetim nderkombetare per rastet e montuara eshte dhe kjo te jemi shtetformues dhe gjuha shqipe zyrtare per ate ejani bashkohunibprotestes ne date 14 kemi protesten e 4 ora 14 nga sheshi skenderbe -Shkup drejt parlamentit tju themi te 22 deputeteve shqiptare qe ashtu siq u bashkuat te gjith me kerkesen e kryeministrit Zoran Zaev te votoni ndryshimin kushtetus dhe referendumin per ndryshimin e emerit ku u ndryshu dhe kushtetuta shqiptaret ngelen pakice ,tani e keni radhen bashkohuni popullit qe maqedonia e veriut te plotesoi standartet te shkoi bashke me shqiotaret te barabart ne Evrop e NATO si shtetformues e gjuhe shqipe zyrtare jo me perqindje . ???!!! (A. Mustafa/lajmpress.org)

Next Post

Me vizitë pune në Mbretërinë e Suedisë, Osmani fillon turneun nëpër metropolet evropiane

Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, nesër për vizitë pune do të qëndrojë në Mbretërinë e Suedisë, ku do të mbajë takime pune me Ministrin e Punëve të Jashtme, Hans Dalgren, Ministrin për Bashkëpunim Ndërkombëtar dhe Zhvillim, Piter Erikson, si dhe me Kryetarin e Parlamentit të Mbretërisë së […]

Subscribe US Now

%d bloggers like this: